МО Радмила Шекеринска Интервјуа

Интервју со министерката за одбрана Радмила Шекеринска за Гласот на Америка

Интервју со министерката за одбрана Радмила Шекеринска за Гласот на Америка

Новинар: Милена Ѓорѓиевска

Интервју на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска за „Утрински брифинг“ - 19.03.2020 г.

Интервју на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска за „Утрински брифинг“ – 19.03.2020 г.

Шекеринска: Главната НАТО придобивка е влијанието при носење одлуки и имиџот на одговорна држава

Во пресрет на гласањето на Шпанија за протоколот за пристапување во НАТО на Северна Македонија, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во интервју за „Порталб.мк“, зборува за придобивките од пристапувањето во најголемата политичко-воена алијанса во светот. Според Шекеринска, главната придобивка е влијанието што ќе го добиваме при носење одлуки, така што сериозни и многу влијателни земји, […]

Радмила Шекеринска: Изборите се тест за нашата зрелост

Изборите во април се тест за зрелоста на општеството, вели министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во интервју за БИРН Автор: Синиша Јаков Марушиќ Објавено на 26 февруари 2020 Министерката Шекеринска, во интервју за БИРН говори за претстојното полноправно членство во НАТО, за предизвиците против хибридни и сајбер-напади, како и за амбициозниот план за модернизација на […]

Шекеринска за МИА: Во првата половина на март се очекува ратификацијата на Протоколот за НАТО во Шпанија

Во првата половина на март се очекува ратификација на Протоколот за членство во НАТО од страна на шпанскиот Парламент, по што во текот на тој месец се очекува Северна Македонија и официјална членка на најголемиот воено-политички сојуз во светот. Ова за МИА го изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која вчера во Брисел учествуваше на […]

Интервју на Шекеринска за Телма: Законот за одбрана има двотретинско мнозинство во парлaментот

Јас сметам дека Законот за одбрана има двотретинско мнозинство во парлементот, вели во интервју на Телма министерката за одбрана Радмила Шекеринска. „Треба да дојдеме во ситуација да се гласа и да видиме кои се тие кои што се противат Северна Македонија да го вгради системот на колективна самоодбрана и во своите закони. Мислам дека ќе […]

Шеќеринска: Членството во НАТО ќе помогне и за европските интеграции

Во последната емисија Агенда 35 посветена на Поглавјето 31 – Надворешна, безбедносна и одбранбена политика, анализиравме како пристапувањето во НАТО може да ги забрза и европските интеграции. Разговор со министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска

Шекеринска – „Рекет“ покажа дека никој не е над законот

новинар: Мирјана Спасовска https://www.slobodnaevropa.mk/a/шекеринска—рекет-покажа-дека-никој-не-е-над-законот/30382999.html Не го креваме веќе телефонот на судии и на обвинители да им кажеме што да прават. И пораката од почетокот на владата беше иста – За секој мора да важи законот. Случајот Рекет и сите истраги поврзани со тоа покажаа дека навистина никој не е над законот, вели во неделното интервју […]

Шекеринска: Без оглед на изборите Парламентот треба да се состане и да го круниса тридеценискиот стремеж

Интервју за Македонската информативна агенција Скопје, 24 декември 2019 (МИА) – Во 2020 година Северна Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО. За нас, комплетирањето на техничкиот процес за полноправно членство во Алијансата, последната ратификација од страна на шпанскиот парламент е приоритет, иако тоа не зависи директно од нас. Сега е потребно како држава да […]

Интервју со Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ активно работи да го одложи, спречи или комплицира членството во НАТО

Законот за одбрана го чека ветеното дво-третинско мнозинство, бидејќи ниту една партија немаше забелешки за истиот, но и бидејќи сите парламентарни партии како приоритет во своите програми го имаат влезот во НАТО, вели во интервју за Стандард вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска. Таа додава дека во Собранието не стигнал предлог-закон за одбрана од […]