Ministrja Radmila Shekerinska u dekorua me medaljen Komandant i Urdhrit Kombëtar për Merita të Francës: Në kohë të vështira keni qenë gjithmonë të gatshëm për të marrë përgjegjësi më të madhe

Zëvendëskryeministrja dhe ministre e mbrojtjes Radmilla Shekerinska mori dekoratë të lartë franceze, Medalje – Komandant i Urdhrit Kombëtar për Merita të Francës. Medalja në emër të Presidentit të Republikës së Francës, ministres Shekerinska, iu dorëzua nga ministrja Dariesek Geneviev, Sekretare e Shtetit për Forcat e Armatosura të Francës, në një pritje në nderim të ministres, në rezidencën e Francës në Shkup.

Në fjalimin në ceremoninë e ndarjes, ministrja Dariesek tha se, si pjesëtari i parë i qeverisë që vjen në Shkup që kur President Emanuel Macron mori detyrën si, në emër të qeverisë franceze sjell një mesazh miqësie dhe bashkëpunimi dhe sqaroi vendimin për të ndarë Urdhërin ministres Shekerinska:

-       Si një mik i madh i vendit tonë, ju e merituat këtë medalje të vendosur nga gjenerali De Gaulle, e cila ndahet për meritat më të spikatura qytetare. Në fund të fundit, e njihni gjuhën tonë në mënyrë të përsosur. Ky dekorim ju është ndarë për talentin dhe vlerat tuaja të pranuara, si në vendin tuaj ashtu edhe në Evropë – tha Dariesek.

Arritja e statusit të vendit kandidat për Maqedoninë gjatë mandatit të Shekerinskës si zëvendëskryeministre për Integrime Evropiane në vitin 2005, Dariesek e veçoi si momentin kur Shekerinska ka fituar një “përvojë të vlefshme dhe njohje të plotë ndërkombëtare”.

Sekretari francez i Forcave të Armatosura gjithashtu shprehu mirënjohje për qeverinë dhe tha se autoritetet e reja e kthyen vendin në rrugën e integrimit evropian dhe përmendi ngjarjet e 27 prillit në kuvend.

-       Nuk do të ndalem në ngjarjet e 27 prillit 2017. Në kohët e vështira ju jeni gjithmonë të gatshëm për të marrë përgjegjësinë më të madhe. Tani në Qeverinë e re, ju keni një përgjegjësi të madhe në një fushë kyçe. Është pak për të thënë se e vlerësojmë kontributin e rëndësishëm që ju jepni, nëpërmjet autoriteteve më të larta shtetërore për sigurinë tonë dhe mbrojtjen e lirive tona në kontinentin tonë – tha Dariesek.

Duke shprehur mirënjohjen e saj për nderin, ministrja Sekerinska tha se pranoi nderin në emër të vendit të saj Maqedonisë, popullit të saj dhe në emër të qeverisë.

- E pranoj këtë nder në emër të vendit tim, Maqedonisë dhe popullit të saj. Në emër të të gjithë qytetarëve të cilët janë maqedonas, shqiptarë, turq, serbë, vllehë, romë, boshnjakë dhe tjerë. Merita iu takon atyre për shkak të energjisë së tyre, ambicieve të tyre, durimit dhe shpresës. Energjia për të vazhduar pavarësisht nga çdo gjë. Ambicia për të bërë ndryshime në vendin tonë. Durimi për të kapërcyer pengesat. Shpresa se ndryshimi është i mundshëm dhe varet nga ne. Shpresë e madhe se Maqedonia është një vend evropian, se vlerat tona janë evropiane. Ne kemi treguar lidership politik, por ata meritojnë komplimentet tuaja me qëndrueshmëri dhe zemrën e tyre, me shpirtingjerësinë e tyre. Këtë nderim e pranoj në emër të qeverisë sonë, Kryeministrit Zaev dhe kolegëve të mi. Për punën e tyre të vështirë, pa keqardhje, pa llogaritje politike … gjatë 12 muajve të fundit, – tha Sekerinska.

Shekerinska theksoi se Maqedonia ka bërë reforma të thella dhe nga një vend pritës, ajo është bërë një vend vendimtar. Ajo citoi Presidentin Macron sipas të cilit e vetmja mënyrë për të përparuar është që të bëhen vepra, dhe shtoi:

-       Jemi të sigurtë se kemi merituar vendimin e Francës për të mbështetur ftesën e Maqedonisë për t’u bashkuar me NATO në korrikun e ardhshëm dhe një datë për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian. Kjo mbështetje është me të vërtetë e merituar. Dhe do të jetë vetëm fillimi i një rruge të rëndësishme, të vështirë dhe komplekse që duhet të kalojmë, por që është e domosdoshme. Do të jetë mbështetje për të gjithë rajonin, për fqinjët tanë, për të gjitha forcat progresive në Ballkan. Faleminderit për nderin dhe besimin e treguar nga shteti francez dhe kombi francez. Do ta mbaj medaljen gjithmonë, me krenari dhe dinjitet, duke kujtuar vlerat që përfaqëson.

Ministrja Shekerinska është politikani i parë nga Maqedonia që ka marrë njohje nga në këtë nivel nga Republika e Francës. Urdhri “Komandanti i Rendit Kombëtar për Merita të Francës” është dhënë për merita të jashtëzakonshme qytetare dhe është themeluar në vitin 1963 nga Gjenerali De Gaulle.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail