Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг пристигна во официјална посета на Република Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг вечерва пристигна во официјална посета на Република Македонија. Ова е прва посета на генералниот секретар на НАТО откако Македонија доби покана за членство во Алијансата, а втора од почетокот на оваа година. На Меѓународниот аеродром Скопје, генералниот секретар беше пречекан од министерката за одбрана, Радмила Шекеринска.

„Во една година прв пат ни се случува генерален секретар на НАТО да ја посети Македонија како земја која сè уште не е членка на НАТО-Алијансата. Светот навистина го цени ова што се случува во Република Македонија и дава силна поддршка на нашите две стратешки цели – членство во ЕУ и членство во НАТО“, рече денеска министерката Шекеринска во пресрет на посетата на високиот гостин од НАТО.

Во прилог ви испраќаме инсерти и фотографии од пречекот на генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг, на аеродромот во Петровец.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail