Ministrja gjermane e Mbrojtjes Fon der Leyen pas takimit me ministren Shekerinska: Maqedonia dhe Gjermania ndajnë të njëjtat vlera, të vazhdojmë ta ndërtojmë Evropën së bashku!

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Ursula fon der Leyen arriti sot në një vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë, vizitë e parë e Ministrit të Mbrojtjes në Maqedoni pas 11 vitesh.

Pas takimeve në ministri, ministrja Radmilla Shekerinska tha se vizitat e shpeshta nga udhëheqja më të lartë gjermane, kancelarja Merkel, ministri i Jashtëm Mas dhe ministrja Fon der Leyen tregojnë se Gjermania është një mike e sinqertë, e përhershme vërtetë dhe e vërtetë e Maqedonisë.

Shekerinska theksoi se miqësia maqedonaso-gjermane është e gjatë dhe se qytetarët maqedonas kujtojnë ende njohjen e Maqedonisë sovrane dhe të pavarur nga kancelari i atëhershëm gjerman, Helmut Kohl, koha e udhëheqjes së jashtëzakonshme gjermane në periudhën kur Ballkani jetonte ditët më të errëta.

„Këtë udhëheqje gjermane e shohim edhe sot, kur marrim mbështetje serioze, të sinqertë dhe të hapur pikërisht kur qytetarët maqedonas vendosin për vendin e tyre, të ardhmen e tyre. Këtë udhëheqje e kemi parë edhe në takimin e mëparshëm të NATO-s në mbështetjen tuaj të fortë në samit që Maqedonia të marrë ftesën e shumëpritur për t’u bashkuar me Aleancën,” tha ministrja Shekerinska.

Ministrja vuri në dukje se shtetasit maqedonas kanë treguar se duan të ndryshojnë, duan të jetojnë në një shoqëri të çliruar dhe demokratike në të cilën sundon ligji, shprehja e lirë dhe ku mediat do të jenë një korrigjim i fortë i politikës. Ajo theksoi se kjo ka qenë domosdoshmëri për Qeverinë – janë bërë reforma të rëndësishme, Maqedonia tregoi se mund të jetë një partner dhe një kontribues, e jo një armik me fqinjët.

„Të gjitha reformat ishin shtytës të qëllimit tonë strategjik – anëtarësimit në NATO dhe BE. Për ne, Maqedonia në NATO dhe në Bashkimin Evropian do të thotë stabilitet, siguri, prosperitet ekonomik, rrjedhje njerëzish, kufij të hapur, bashkëpunim të ngushtë me fqinjët tanë, me Evropën. Maqedonia e qëndrueshme dhe e sigurtë nënkupton një Ballkan të qëndrueshëm dhe të sigurtë dhe mbështetja juaj e rëndësishme këtë herë tregon se kjo është e rëndësishme edhe për Gjermaninë dhe Bashkimin Evropian”, tha ministrja, duke shtuar se 30 shtatori është momenti i një ndryshimi pozitiv.

„Tani, të gjithë së bashku dhe të bashkuar duhet të konfirmojmë se Maqedonia do të jetë pjesë e dy aleancave më të fuqishme të sotme dhe se do të jetë një vend më i mirë, më i bukur dhe më i sigurt për të jetuar. Mbështetja juaj në këtë rrugë është gjitmonë me rëndësi,” përfundoi Shekerinska.

Ministrja Fon der Leyen shprehu mbështetjen e të gjithë qeverisë federale për vazhdimin dhe zhvillimin e perspektivës evropiane të Maqedonisë, duke shtuar se Evropa dhe bota po ballafaqohen me sfida të mëdha, për të cilat zgjidhja e vërtetë është bashkëpunimi në komunitetin euroatlantik. Fon der Leyen theksoi se referendumi i ardhshëm është një shans i madh për të shprehur besimin se qytetarët do të marrin pjesë aktive.

„Nga përvoja jonë me unifikimin gjerman, mund të them se shanset e tilla janë unike dhe se duhet të përdoren. Unë dua të them se po flas për një Evropë të bashkuar dhe të bashkuar dhe se ne duam të vazhdojmë ndërtimin e Evropës me ju “, tha ministrja gjermane, duke shtuar se Maqedonia dhe Gjermania ndajnë të njëjtat vlera si – demokracia, sundimi i ligjit, dinjiteti i çdo individi, e drejta për lirinë e shprehjes.

Shekerinska dhe Fon der Leyen ranë dakord që marrëdhëniet dypalëshe të mbrojtjes janë në nivelin më të lartë, sa i përket trajnimit dhe kualifikimeve plotësuese të pjesëtarëve të ARM-së në Gjermani, stërvitjeve të përbashkëta, trajnimeve dhe mbështetjes materiale, si edhe në kuadër të misioneve ndërkombëtare të Aleancës ku Ushtarët maqedonas qëndrojnë krah për krah me homologët dhe kolegët e tyre gjerman dhe kolegët nga 19 aleatët e tjerë.

Dy ministret do të marrin pjesë në një panel diskutim në ora 11.30 në hotelin “Meriot” të organizuar nga Fondacioni Konrad Adenauer në temën “Roli i shoqërisë civile në procesin e integrimit në NATO dhe BE”.


facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail