Издвоени

Fillojnë negociatat përfundimtare në NATO-s për anëtarësim në aleancën e vendeve më të fuqishme në botëПочнуваат завршните преговори во НАТО за членство во сојузот на најсилните земји во светот

Почнуваат завршните преговори во НАТО за членство во сојузот на најсилните земји во светот

Заменичката претседателка на Владата на РМ и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за надворешни работи Никола Димитров, и Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски, одржаа прес конференција во Владата на Република Македонија, како членови на Комитетот за интеграција во НАТО, и членови на Работниот комитет за интеграција во НАТО, информираа за официјалниот старт на […]

Deputy Minister Maksuti at the meeting of Western Balkan Defence Ministers in Austria: The decision on 30 September will affect not only Macedonia, but the entire region as wellZëvendësministri Maksuti në takimin e ministrave të mbrojtjes të Ballkanit Perëndimor në Austri: Vendimi i 30 shtatorit do të prekë jo vetëm Maqedoninë, por edhe tërë rajonin Заменик – министерот Максути на состанокот на министри за одбрана од Западен Балкан во Австрија: Одлуката на 30 септември ќе влијае не само на Македонија туку и на целиот регион

Заменик – министерот Максути на состанокот на министри за одбрана од Западен Балкан во Австрија: Одлуката на 30 септември ќе влијае не само на Македонија туку и на целиот регион

Заменик-министерот за одбрана на Република Македонија, Беким Максути денеска во Грац, Австрија учествуваше на неформалниот состанок на министрите за одбрана на земјите од Западниот Балкан и Австрија. Состанокот беше под покровителство на австрискиот министер за одбрана Марио Кунасек кој ги информираше балканските колеги за заклучоците од неодамнешниот состанок на министрите за одбрана на Европската Унија […]

Minister Shekerinska at the Faculty of Law: The perspectives opening up for Macedonia will be best used by our youthMinistrja Shekerinska në Fakultetin Juridik: Perspektivat që do të hapen për Maqedoninë më së shumti do të shfrytëzohen nga të rinjtëМинистерката Шекеринска на Правниот факултет: Перспективите што се отвораат за Македонија најмногу ќе ги искористат младите

Министерката Шекеринска на Правниот факултет: Перспективите што се отвораат за Македонија најмногу ќе ги искористат младите

Пред речиси три децении, политичарите и граѓаните на оваа држава се согласија дека сакаат Македонија да биде посилна, побезбедна, попроспериетна, на тој начин што ќе стане членка на Европската Унија и НАТО и ветија дека ќе ги решаваат сите проблеми кои што се пречка на тој пат. Како Влада, како граѓани се трудевме да го […]

German Minister of Defence von der Leyen states after her meeting with Minister Shekerinska: Macedonia and Germany share the same values, let us continue build Europe together!Ministrja gjermane e Mbrojtjes Fon der Leyen pas takimit me ministren Shekerinska: Maqedonia dhe Gjermania ndajnë të njëjtat vlera, të vazhdojmë ta ndërtojmë Evropën së bashku!Германската министерка за одбрана Фон дер Лајен по средбата со министерката Шекеринска: Македонија и Германија ги делат истите вредности, да продолжиме да ја градиме Европа заедно!

Германската министерка за одбрана Фон дер Лајен по средбата со министерката Шекеринска: Македонија и Германија ги делат истите вредности, да продолжиме да ја градиме Европа заедно!

Министерката за одбрана на Германија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во официјална посета на Република Македонија, прва посета на сојузен министер за одбрана на Македонија по 11 години. По средбите во министерството, министерката Радмила Шекеринска рече дека честите посети на највисокото германско раководство, канцеларката Меркел, министерот за надворешни работи Мас и министерката Фон дер […]

Shekerinska - Trenta: Kemi një të ardhme të përbashkët në bashkësinë euroatlantike, përparimi i Maqedonisë është i dukshëmШекеринска – Трента: Имаме заедничка иднина во евроатлантската заедница, напредокот на Македонија е видлив

Шекеринска – Трента: Имаме заедничка иднина во евроатлантската заедница, напредокот на Македонија е видлив

„Италија е убедена дека нашата заедничка иднина е во евроатлантската заедница, а тоа значи припаѓање кон заедничките вредности, принципи на демократија, владеење на правото, солидарност кон заедничките предизвици кои се пред нас. Напредокот на Македонија е голем, тоа е напредок кон ЕУ и НАТО, и во областа на внатрешните реформи и добрососедските односи“, рече министерката […]

Joint press conference of Prime Minister Zaev, US Secretary of Defense Mattis and Minister of Defense Shekerinska: The endorsement of Prespa Agreement on the referendum will secure the country’s place in NATO as an equal partner of all allies  Nga pres-konferenca e përbashkët i kryeministrit Zaev, sekretarit të Mbrojtjes së SHBA-së Matis dhe ministres së Mbrojtjes, Shekerinska: Miratimi i marrëveshjes së Prespës në referendum do të sigurojë pozitën e vendit në NATO si një partner i barabartë me të gjitha shtetet e tjera anëtareОд заедничкиот прес на премиерот Заев, секретарот за одбрана на САД Матис и министерката за одбрана Шекеринска: Одобрувањето на договорот од Преспа на референдумот ќе го обезбеди местото на земјата во НАТО како партнер рамен со сите други земји членки

Од заедничкиот прес на премиерот Заев, секретарот за одбрана на САД Матис и министерката за одбрана Шекеринска: Одобрувањето на договорот од Преспа на референдумот ќе го обезбеди местото на земјата во НАТО како партнер рамен со сите други земји членки

Пречекан со највисоки државнички почести, Секретарот за одбрана на Соединетите американски држави Џејмс Норман Матис, во рамките на својата официјална посета на нашата земја, денеска оствари средба Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од членовите на владината делегација заедно со Заменичката претседателка во Владата […]

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис пристигна во Скопје

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис пристигна во Скопје

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис утрово пристигна во официјална посета на Македонија. На аеродромот во Скопје, секретарот за одбрана на САД, Матис беше пречекан од министерката за одбрана Радмила Шекеринска. „Секретарот за одбрана на САД, Џејмс Матис, пристигна во официјална посета на Македонија, за лично да ни ја пренесе поддршката на САД. Ова е […]

Minister Shekerinska from the International Conference "We are working together against hybrid threats": Democracy, interethnic relations and membership in NATO and the EU are strengthening the country in dealing with hybrid threats Ministrja Shekerinska në konferencën ndërkombëtare "Punojmë së bashku kundër kërcënimeve hibride": Demokracia, marrëdhëniet ndëretnike dhe anëtarësimi në NATO dhe BE e përforcojnë vendin për të trajtuar kërcënimet hibrideМинистерката Шекеринска од меѓународната конференција „Работиме заедно против хибридните закани“: Демократијата, меѓуетничките односи и членството во НАТО и ЕУ ја јакнат државата за справување со хибридните закани

Министерката Шекеринска од меѓународната конференција „Работиме заедно против хибридните закани“: Демократијата, меѓуетничките односи и членството во НАТО и ЕУ ја јакнат државата за справување со хибридните закани

Од 12 до 13 септември 2018 година, во Министерството за надворешни работи на Република Македонија, се одржува меѓународна Конференција на тема „Стабилизирачки ефекти од процесот на евроатланска интеграција: Работиме заедно против хибридните закани“ на која учествуваат претставници на НАТО, дипломатскиот кор во земјата, академската заедница и граѓанскиот сектор. Конференцијата во својство на претседавач ја отвори […]

Shekerinska - Appathurai: NATO strongly supports Macedonia in the process of accession in the AllianceShekerinska – Apaturaj: NATO e mbështet fuqimisht Maqedoninë në procesin e bashkimit me AleancënШекеринска – Апатурај: НАТО силно ја поддржува Македонија во процесот на пристапување во Алијансата

Шекеринска – Апатурај: НАТО силно ја поддржува Македонија во процесот на пристапување во Алијансата

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска денеска имаше работна средба со заменикот-помошник генерален секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика, Џејмс Апатурај, која се реализира во рамките на процесот за пристапни разговори на Македонија во Алијансата. На средбата, министерката Шекеринска рече дека со целосна посветеност, храброст и решителност, Владата последната година […]

Aleanca e NATO-s gati për të mirëpritur Maqedoninë të jetë vendi i 30-të anëtar - Shekerinska dhe Stoltenberg vizitojnë Regjimentin e Operacioneve Speciale në kazermat “Ilinden”НАТО Алијансата е подготвена да ја пречека Македонија да биде 30-та земја членка – Шекеринска и Столтенберг во посета на Полкот за специјални операции во касарната „Илинден“

НАТО Алијансата е подготвена да ја пречека Македонија да биде 30-та земја членка – Шекеринска и Столтенберг во посета на Полкот за специјални операции во касарната „Илинден“

„Го ценам партнерството со вашата земја. За неколку недели ќе имате референдум на кој ќе одлучите дали ќе се приклучите на меѓународната заедница и на НАТО. Останува на граѓаните да одлучат, ние сме подготвени да ве пречекаме како 30. членка на Алијансата“, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кој заедно со министерката за одбрана […]

NATO Secretary General Stoltenberg arrived on an official visit to the Republic of MacedoniaSekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg mbërriti në një vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг пристигна во официјална посета на Република Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг пристигна во официјална посета на Република Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг вечерва пристигна во официјална посета на Република Македонија. Ова е прва посета на генералниот секретар на НАТО откако Македонија доби покана за членство во Алијансата, а втора од почетокот на оваа година. На Меѓународниот аеродром Скопје, генералниот секретар беше пречекан од министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Во една година […]

Defence Minister Radmila Shekerinska in a visit of the Air Brigade: the presence of Stoltenberg, Merkel and Kurz - a strong support for MacedoniaMinistrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska viziton Brigadën Ajrore: Ardhja e Stoltenberg, Merkel dhe Kurz - një mbështetje e fortë për Maqedoninë Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во посета на Воздухопловната бригада: Доаѓањето на Столтенберг, Меркел и Курц - чин на силна поддршка за Македонија

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во посета на Воздухопловната бригада: Доаѓањето на Столтенберг, Меркел и Курц – чин на силна поддршка за Македонија

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ја посети Воздухопловната бригада во Здружената оперативна команда на АРМ. Во рамки на посетата министерката беше кусо брифирана за оперативната подготвеност и мобилност на Воздухопловната бригада која е зголемена по враќањето на четири хеликоптери на кои беше извршен ремонт. Притоа министерката Шекеринска накусо беше запознаена со техничките капацитети на […]