Издвоени

Министерката Шекеринска на Денот за високи гости на вежбата „Македонски блесок 14’ на АП Криволак

Министерката Шекеринска на Денот за високи гости на вежбата „Македонски блесок 14’ на АП Криволак

На Армискиот Полигон „Криволак“, припадниците на декларираната чета на воена полиција на АРМ, во склоп на програмата за денот на високи гости на вежбата „Македонски Блесок-14” го демонстрираа нивото на борбена подготвеност, со што завршија активностите за оценувањето на оваа декларирана единица на АРМ согласно концептот за оперативни способности согласно стандардите на НАТО ниво 2. […]

 Shekerinska 26 nëntogerëve të sapopranuar në ARM dhe brezit të ri të kadetëve në Akademinë Ushtarake: Ju jeni liderë të ardhshëm të armatës!Шекеринска до новопромовираните 26 потпоручници во АРМ и новата класа питомци на Воената академија: Вие сте идните армиски лидери!

Шекеринска до новопромовираните 26 потпоручници во АРМ и новата класа питомци на Воената академија: Вие сте идните армиски лидери!

Со свеченост на Воената академија денеска беа промовирани 26 потпоручници во АРМ, а заклетва дадоа нови 25 питомци кои го започнуваат своето воено образование. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во своето обраќање им честиташе на промовираните потпоручници и новопримените питомци, им порача дека тоа се идните армиски лидери и дека тие влегуваат во институција која […]

Shekerinska në takime me zëvendëssekretaren e pergjithshme të NATO-s, Gothemeler dhe komesarin HanШекеринска на средби со заменичката генерален секретар на НАТО, Готемелер и комесарот Хан

Шекеринска на средби со заменичката генерален секретар на НАТО, Готемелер и комесарот Хан

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска во Брисел, по официјалното отворање на процесот на пристапните разговори на Македонија со НАТО, имаше одвоени средби со заменичката генерален секретар на Алијансата, Роуз Готемелер и со комесарот Јоханес Хан. На средбите министерката Шекеринска рече дека по еден од најважните моменти на иднината за земјата, добивањето на поканата за […]

Filluan bisedimet e pranimit për anëtarësimin në NATO në selinë e NATO-s në Bruksel: Deputetët kanë mundësinë historike për të realizuar qëllimin strategjik të Republikës së MaqedonisëВо седиштето на НАТО во Брисел започнаа пристапните разговори за членство во НАТО: Пратениците ја имаат историската шанса да ја остварат стратешката цел на Република Македонија

Во седиштето на НАТО во Брисел започнаа пристапните разговори за членство во НАТО: Пратениците ја имаат историската шанса да ја остварат стратешката цел на Република Македонија

Делегацијата на Владата на Република Македонија, предводена од Заменик претседателката на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски, ја отворија денешната сесија со Помошник генералниот секретар на НАТО, амбасадорот Александро Алваргонзалес, и со тимот на НАТО за преговори со Република Македонија. Помошник генерлениот секретар […]

Fillojnë negociatat përfundimtare në NATO-s për anëtarësim në aleancën e vendeve më të fuqishme në botëПочнуваат завршните преговори во НАТО за членство во сојузот на најсилните земји во светот

Почнуваат завршните преговори во НАТО за членство во сојузот на најсилните земји во светот

Заменичката претседателка на Владата на РМ и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за надворешни работи Никола Димитров, и Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски, одржаа прес конференција во Владата на Република Македонија, како членови на Комитетот за интеграција во НАТО, и членови на Работниот комитет за интеграција во НАТО, информираа за официјалниот старт на […]

Deputy Minister Maksuti at the meeting of Western Balkan Defence Ministers in Austria: The decision on 30 September will affect not only Macedonia, but the entire region as wellZëvendësministri Maksuti në takimin e ministrave të mbrojtjes të Ballkanit Perëndimor në Austri: Vendimi i 30 shtatorit do të prekë jo vetëm Maqedoninë, por edhe tërë rajonin Заменик – министерот Максути на состанокот на министри за одбрана од Западен Балкан во Австрија: Одлуката на 30 септември ќе влијае не само на Македонија туку и на целиот регион

Заменик – министерот Максути на состанокот на министри за одбрана од Западен Балкан во Австрија: Одлуката на 30 септември ќе влијае не само на Македонија туку и на целиот регион

Заменик-министерот за одбрана на Република Македонија, Беким Максути денеска во Грац, Австрија учествуваше на неформалниот состанок на министрите за одбрана на земјите од Западниот Балкан и Австрија. Состанокот беше под покровителство на австрискиот министер за одбрана Марио Кунасек кој ги информираше балканските колеги за заклучоците од неодамнешниот состанок на министрите за одбрана на Европската Унија […]

Minister Shekerinska at the Faculty of Law: The perspectives opening up for Macedonia will be best used by our youthMinistrja Shekerinska në Fakultetin Juridik: Perspektivat që do të hapen për Maqedoninë më së shumti do të shfrytëzohen nga të rinjtëМинистерката Шекеринска на Правниот факултет: Перспективите што се отвораат за Македонија најмногу ќе ги искористат младите

Министерката Шекеринска на Правниот факултет: Перспективите што се отвораат за Македонија најмногу ќе ги искористат младите

Пред речиси три децении, политичарите и граѓаните на оваа држава се согласија дека сакаат Македонија да биде посилна, побезбедна, попроспериетна, на тој начин што ќе стане членка на Европската Унија и НАТО и ветија дека ќе ги решаваат сите проблеми кои што се пречка на тој пат. Како Влада, како граѓани се трудевме да го […]

German Minister of Defence von der Leyen states after her meeting with Minister Shekerinska: Macedonia and Germany share the same values, let us continue build Europe together!Ministrja gjermane e Mbrojtjes Fon der Leyen pas takimit me ministren Shekerinska: Maqedonia dhe Gjermania ndajnë të njëjtat vlera, të vazhdojmë ta ndërtojmë Evropën së bashku!Германската министерка за одбрана Фон дер Лајен по средбата со министерката Шекеринска: Македонија и Германија ги делат истите вредности, да продолжиме да ја градиме Европа заедно!

Германската министерка за одбрана Фон дер Лајен по средбата со министерката Шекеринска: Македонија и Германија ги делат истите вредности, да продолжиме да ја градиме Европа заедно!

Министерката за одбрана на Германија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во официјална посета на Република Македонија, прва посета на сојузен министер за одбрана на Македонија по 11 години. По средбите во министерството, министерката Радмила Шекеринска рече дека честите посети на највисокото германско раководство, канцеларката Меркел, министерот за надворешни работи Мас и министерката Фон дер […]

Shekerinska - Trenta: Kemi një të ardhme të përbashkët në bashkësinë euroatlantike, përparimi i Maqedonisë është i dukshëmШекеринска – Трента: Имаме заедничка иднина во евроатлантската заедница, напредокот на Македонија е видлив

Шекеринска – Трента: Имаме заедничка иднина во евроатлантската заедница, напредокот на Македонија е видлив

„Италија е убедена дека нашата заедничка иднина е во евроатлантската заедница, а тоа значи припаѓање кон заедничките вредности, принципи на демократија, владеење на правото, солидарност кон заедничките предизвици кои се пред нас. Напредокот на Македонија е голем, тоа е напредок кон ЕУ и НАТО, и во областа на внатрешните реформи и добрососедските односи“, рече министерката […]

Joint press conference of Prime Minister Zaev, US Secretary of Defense Mattis and Minister of Defense Shekerinska: The endorsement of Prespa Agreement on the referendum will secure the country’s place in NATO as an equal partner of all allies  Nga pres-konferenca e përbashkët i kryeministrit Zaev, sekretarit të Mbrojtjes së SHBA-së Matis dhe ministres së Mbrojtjes, Shekerinska: Miratimi i marrëveshjes së Prespës në referendum do të sigurojë pozitën e vendit në NATO si një partner i barabartë me të gjitha shtetet e tjera anëtareОд заедничкиот прес на премиерот Заев, секретарот за одбрана на САД Матис и министерката за одбрана Шекеринска: Одобрувањето на договорот од Преспа на референдумот ќе го обезбеди местото на земјата во НАТО како партнер рамен со сите други земји членки

Од заедничкиот прес на премиерот Заев, секретарот за одбрана на САД Матис и министерката за одбрана Шекеринска: Одобрувањето на договорот од Преспа на референдумот ќе го обезбеди местото на земјата во НАТО како партнер рамен со сите други земји членки

Пречекан со највисоки државнички почести, Секретарот за одбрана на Соединетите американски држави Џејмс Норман Матис, во рамките на својата официјална посета на нашата земја, денеска оствари средба Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од членовите на владината делегација заедно со Заменичката претседателка во Владата […]

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис пристигна во Скопје

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис пристигна во Скопје

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис утрово пристигна во официјална посета на Македонија. На аеродромот во Скопје, секретарот за одбрана на САД, Матис беше пречекан од министерката за одбрана Радмила Шекеринска. „Секретарот за одбрана на САД, Џејмс Матис, пристигна во официјална посета на Македонија, за лично да ни ја пренесе поддршката на САД. Ова е […]

Minister Shekerinska from the International Conference "We are working together against hybrid threats": Democracy, interethnic relations and membership in NATO and the EU are strengthening the country in dealing with hybrid threats Ministrja Shekerinska në konferencën ndërkombëtare "Punojmë së bashku kundër kërcënimeve hibride": Demokracia, marrëdhëniet ndëretnike dhe anëtarësimi në NATO dhe BE e përforcojnë vendin për të trajtuar kërcënimet hibrideМинистерката Шекеринска од меѓународната конференција „Работиме заедно против хибридните закани“: Демократијата, меѓуетничките односи и членството во НАТО и ЕУ ја јакнат државата за справување со хибридните закани

Министерката Шекеринска од меѓународната конференција „Работиме заедно против хибридните закани“: Демократијата, меѓуетничките односи и членството во НАТО и ЕУ ја јакнат државата за справување со хибридните закани

Од 12 до 13 септември 2018 година, во Министерството за надворешни работи на Република Македонија, се одржува меѓународна Конференција на тема „Стабилизирачки ефекти од процесот на евроатланска интеграција: Работиме заедно против хибридните закани“ на која учествуваат претставници на НАТО, дипломатскиот кор во земјата, академската заедница и граѓанскиот сектор. Конференцијата во својство на претседавач ја отвори […]