Насловни

Министерката Радмила Шекеринска во посета на Полкот за специјални операции: 7.200 нови чизми за АРМ, 11 милиони евра од Планот за модернизација се насочуваат кон специјалните сили

Министерката Радмила Шекеринска во посета на Полкот за специјални операции: 7.200 нови чизми за АРМ, 11 милиони евра од Планот за модернизација се насочуваат кон специјалните сили

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска заедно со началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – мајор Васко Ѓурчиновски беше во посета на Полкот за специјални операции, од каде што информираше дека денеска се прима целосната набавка на нови 7.200 пара чизми за припадниците на АРМ. Со оваа набавка секој армиски припадник ќе добие нови чизми со […]

Shekerinska pas takimit me ministrin e mbrojtjes të Sllovenisë, Erjavec: Maqedonia ka mbaruar së prituri, na ndajnë javë nga ulja në tryezë me 29 anëtarët e tjerë të NATO-s Шекеринска по средбата со министерот за одбрана на Словенија, Ерјавец: Македонија заврши со чекањето, недели нè делат од седнување на масата со останатите 29 членки на НАТО

Шекеринска по средбата со министерот за одбрана на Словенија, Ерјавец: Македонија заврши со чекањето, недели нè делат од седнување на масата со останатите 29 членки на НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Министерството се сретна со нејзиниот словенечки колега, министерот Карл Ерјавец, кој престојува во официјална посета на Република Македонија. „Денешната средба со колегата, министер за одбрана од Словенија за нас и за мене има навистина дополнително значење, а тоа е дека ова е моја прва средба како министер за […]

Takimi Shekerinka - gjeneral Lengyel: Maqedonia me meritë ulet në tryezën e NATO-s, ARM është gati për këtëСредба Шекеринска – генерал Ленгиел: Македонија заслужено седнува на масата на НАТО, АРМ е подготвена за тоа

Средба Шекеринска – генерал Ленгиел: Македонија заслужено седнува на масата на НАТО, АРМ е подготвена за тоа

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска се сретна со Шефот на бирото на националната гарда на САД, генералот Џозеф Ленгиел кој пристигна во посета на Република Македонија. „Во овој момент кога разговаравме за тешките предизвици со кои Македонија се соочуваше изминатите години мораме да спомене дека посетата е навистина во одличен тајминг – во момент […]

Minister Radmila Shekerinska meets the delegation from the European External Action Service for countering Hybrid Threats: The Prespa Agreement reduces the risks for our country and the regionMinistrja Radmilla Shekerinska në takim me një delegacion nga Drejtoria Evropiane për Aktivitete të Jashtme dhe Kërcënime Hibride: Marrëveshja e Prespës zvogëlon rreziqet për vendin tonë dhe rajoninМинистерката Радмила Шекеринска на средба со делегација од Европскиот директорат за надворешни активности и хибридни закани: Преспанскиот договор ги намалува ризиците за нашата земја и за регионот

Министерката Радмила Шекеринска на средба со делегација од Европскиот директорат за надворешни активности и хибридни закани: Преспанскиот договор ги намалува ризиците за нашата земја и за регионот

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска оствари средба со делегација на Европскиот директорат за надворешни активности предводена од директорот за кризен менаџмент и планирање, Габор Инклоди. Средбата се случува по неполни два месеци од доставената иницијатива од наша страна Македонија да биде вклучена во европскиот проект за процена на хибридните закани, на која добивме позитивен […]

Minister Shekerinska meets with the Macedonian cadets awarded by the Austrian Military Academy: Your ambition and dedication are an example for the next generations of the Military AcademyMinistrja Shekerinska në takim me kadetët maqedonas të cilët u shpërblyen nga Akademia Ushtarake Austriake: Ambicia dhe përkushtimi juaj janë një shembull për gjeneratat e ardhshme të Akademisë UshtarakeМинистерката Шекеринска на средба со македонските кадети кои се наградени од австриската воена академија: Вашата амбициозност и посветеност се пример и за следните генерации на Воената академија

Министерката Шекеринска на средба со македонските кадети кои се наградени од австриската воена академија: Вашата амбициозност и посветеност се пример и за следните генерации на Воената академија

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска имаше средба со кадетите од Воената академија Сара Тасевска и Стефан Стојаноски, кои со натпросечен успех завршија настава од еден семестар на австриската (Theresan) Воена академија, при што Сара Тасевска е избрана и за најдобар меѓународен студент. Двајцата кадети, на австриската Воена академија се стекнаа со знаења кои ќе […]

Zëvendëskryeministrat Shekerinska dhe Osmani dhe ministri i Punëve të Jashtme, Dimitrov: E zgjidhëm problemin më të madh politik të jashtëm dhe kemi rrumbullakosur shtetësinë tonë, Maqedonia është nxjerrë nga izolimi - vazhdojmë drejt së ardhmes euroatlantike Вицепремиерите Шекеринска и Османи и министерот за надворешни работи, Димитров: Го решивме најголемиот надворешно – политички проблем и ја заокруживме нашата државност, Македонија е извлечена од изолација – продолжуваме кон евроатлантска иднина

Вицепремиерите Шекеринска и Османи и министерот за надворешни работи, Димитров: Го решивме најголемиот надворешно – политички проблем и ја заокруживме нашата државност, Македонија е извлечена од изолација – продолжуваме кон евроатлантска иднина

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа заедничка прес- конференција на којашто се обратија заменик претседателката на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи министерот за надворешни работи, Никола Димитров. „За помалку од една година направивме пробив кој нуди можности за Македонија и нашите […]

Deputy Minister Maksuti paid tribute on the marking of eleven years since the helicopter crash at Blace KatlanovoZëvendësministri Maksuti shprehu nderime në shënimin e përvjetorit të njëmbëdhjetë të rrëzimit të helikopterit në Bllacë të KatlanovësЗаменикот – министер Максути оддаде почит на одбележувањето на единаесет години од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце

Заменикот – министер Максути оддаде почит на одбележувањето на единаесет години од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце

Денеска, заменикот – министер за одбрана, Беким Максути, положи венец со свежо цвеќе на спомен-обележјето кај катлановско Блаце, во спомен и почит кон припадниците на Армијата на Република Македонија кои пред единаесет години загинаа во хеликоптерската несреќа при враќање од мисијата АЛТЕА во Босна и Херцеговина. Венци со свежо цвеќе беа положени и од делегацијата […]

Shekerinska me ushtarët në kufirin jugor: qytetarët flejnë qetë për shkak të përkushtimit dhe profesionalizmit tuajШекеринска со војниците на јужната граница: граѓаните спијат мирно заради вашата посветеност и професионалност

Шекеринска со војниците на јужната граница: граѓаните спијат мирно заради вашата посветеност и професионалност

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска заедно со началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – мајор Васко Ѓурчиновски, денеска на караулата Богородица и на армискиот пункт во Богданци, ги посетија припадниците на Армијата на Република Македонија. Постојаното присуство и на Армијата во поддршка на операциите на МВР на јужната граница покажува дека ова е проблем кој […]

New Year's Video - Address by Minister ShekerinskaVideo e Vitit të Ri  – fjala e ministres ShekerinskaНовогодишно видео – обраќање на министерката Шекеринска

Новогодишно видео – обраќање на министерката Шекеринска

Гледајќи наназад, можеме да бидеме навистина горди на она што заедно го постигнавме во 2018 година. Во историјата ќе остане запишано дека ова е годината во која ја прекинавме изолацијата на нашата татковина и ги отворивме вратите за да станеме рамноправна членка во најмоќниот воено-политички сојуз. Поканата за членство во НАТО е во наши раце, […]

Mbrojtja në vitin 2018 përmes fotografiveOдбраната во 2018 низ фотографии

Oдбраната во 2018 низ фотографии

Поканата за членство во Алијансата, завршувањето на пристапните разговори за членство, поддршката од клучните светски политички авторитети, покачувањето на буџетот и на платите за припадниците на АРМ, одбранбените реформи, приемот на 375 нови професионални војници, усвојувањето и имплементацијата на значајни стратегиски документи, опремувањето на припадниците на АРМ, отвореноста кон јавноста… Сето тоа ја одбележа 2018-тата […]

Shekerinska from Ilinden barracks: What we promise, we deliver – as we promised, this year we rejuvenated the Army with 375 new professional soldiersShekerinska nga kazerma „Ilinden”: Fjala është fjalë për ne – si që premtuam, këtë vit kemi ripërtrirë Armatën me 375 ushtarë të rinj profesionistëШекеринска од касарната „Илинден“: Зборот за нас е збор – како што ветивме, годинава ја подмладивме Армијата за 375 нови професионални војници

Шекеринска од касарната „Илинден“: Зборот за нас е збор – како што ветивме, годинава ја подмладивме Армијата за 375 нови професионални војници

Нови 130 војници од денеска се дел од професионалниот состав на Армијата на Република Македонија. На свеченоста во касарната „Илинден“ на третата класа нови професионални војници за 2018 година им се обрати министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, а присуствуваше и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – мајор Васко Ѓурчиновски и заменикот – министер Беким […]

Shekerinska on a New Year's meeting with the families of ARM peacekeepers in Afghanistan, Lebanon and Bosnia and Herzegovina: Be proud of your loved ones!Shekerinska në takim të Vitit të Ri me familjet e paqeruajtësve të ARM-së në Afganistan, Liban dhe BeH: Jini krenar me të dashurit tuaj!Шекеринска на новогодишна средба со семејствата на мировниците на АРМ во Авганистан, Либан и БиХ: Бидете горди на вашите најблиски!

Шекеринска на новогодишна средба со семејствата на мировниците на АРМ во Авганистан, Либан и БиХ: Бидете горди на вашите најблиски!

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски денеска имаа предновогодишна средба со семејствата на припадниците на АРМ кои во моментов се дел од мисиите на НАТО, ООН и ЕУ во Авганистан, Либан и Босна и Херцеговина, а беше воспоставен и видео-линк со македонските мировници во овие мисии. „Оваа […]