Насловни

Meeting of Minister Shekerinska with Parliamentary State Secretary in the Federal Ministry of Defence – Ralf Brauksiepe and Minister of State for Europe – Michael RothMinistrja Shekerinska takohet me sekretarin e shtetëror parlamentar të Ministrisë së Mbrojtjes, Ralf Brauksiepe dhe Ministrin e Shtetit për Çështjet Evropiane në Ministrinë Gjermane të Punëve të Jashtme, Michael Roth Средби на министерката Шекеринска со парламентарниот државен секретар во Министерството за одбрана Ралф Брауксипе и државниот министер за европски прашања на Германија Михаел Рот

Средби на министерката Шекеринска со парламентарниот државен секретар во Министерството за одбрана Ралф Брауксипе и државниот министер за европски прашања на Германија Михаел Рот

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска вчера во Берлин оствари средба со Ралф Брауксипе, парламентарен државен секретар во германското Министерство за одбрана. На средбата министерката Шекеринска посочи дека интеграцијата на Македонија во НАТО-Алијансата, е во врвот на приоритетите на Владата на Република Македонија. Министерката додаде дека членството на Македонија во Алијансата ќе покаже дека политиката на […]

На интернет страница на Министерството за одбрана објавени голем број документи од интерес за јавноста

Министерството за одбрана на својата интернет страница објави поголем број документи од интерес за јавноста со што ја потврдува својата заложба за целосна транспарентност и отчетност кон граѓаните на Република Македонија. На интернет страницата за прв пат можат да се најдат стратешки документи од областа на одбраната, буџетот на Министерството, ревизорските извештаи и инспекцискиот надзор, […]

Minister Shekerinska at the Berlin Foreign Policy ForumMinistri Shekerinska në Forumin e Politikës së Jashtme të BerlinitМинистерката Шекеринска на Берлинскиот форум за надворешна политика

Министерката Шекеринска на Берлинскиот форум за надворешна политика

На покана на Федералната канцеларија за надворешни работи на Германија и Кербер Фондацијата, министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска денеска во Берлин учествуваше на Форумот за надворешна политика, посветен на иднината на Европа и релациите со Русија и Кина. Форумот го отвори министерот за надворешни работи на СР Германија, Сигмар Габриел. На панелот […]

Deputy Minister Maksuti at the European Policy Summit in BrusselsZëvendësministri Maksuti në Samitin e Politikës Evropiane në Bruksel Заменик-министерот Максути на Самитот на европска политика во Брисел

Заменик-министерот Максути на Самитот на европска политика во Брисел

Заменик-министерот за одбрана на Република Македонија, Беким Максути, денеска во Брисел учествуваше на годишниот Самит на европска политика ко-организиран од тинк-тенк организацијата „Пријатели на Европа“, фондацијата Конрад-Аденауер-Стифтунг и Програмата за развој на Обединетите Нации, а поддржан од Европската комисија и Советот за регионална соработка. На Самитот оваа година учествуваше и Кристијан Даниелсон, генерален директор На […]

Takimi trepalësh Maqedoni - Bullgari - Shqipëri:  Fillim i një bashkëpunimi të ri trepalësh në mbrojtje  Трилатерална средба Македонија – Бугарија – Албанија: Почеток на една нова засилена трилатерална соработка во одбраната

Трилатерална средба Македонија – Бугарија – Албанија: Почеток на една нова засилена трилатерална соработка во одбраната

Министерката за одрбана на Македонија, Радмила Шекеринска, министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов и заменик-министерот за одбрана на Албанија, Петро Кочи денеска во Охрид одржаа трилатерална средба за зајакнување на соработката во одбраната. „Денеска ја изразивме нашата политичка волја да ја зајакнеме соработката во поглед на одбраната на ова трилатерално ниво и нашите тимови […]

Message from the signed Joint Statement of the A5 Group countries: Unambiguous support for full NATO integration as a prerequisite for stability and securityPorosi nga Deklarata e Përbashkët e firmosur nga vendet e Grupit A5: Mbështetje e qartë për integrimin e plotë në NATO si parakusht për stabilitet dhe siguri Порака од потпишаната Заедничката изјава на земјите од групата А5:  Недвосмислена поддршка за целосна интеграција во НАТО како предуслов за стабилност и безбедност

Порака од потпишаната Заедничката изјава на земјите од групата А5: Недвосмислена поддршка за целосна интеграција во НАТО како предуслов за стабилност и безбедност

Шефовите на делегациите на САД-Јадранската повелба, предводени од претседавачот и домаќин на состанокот, министерката Шекеринска денеска ја потпишаа Заедничката изјава.   „На денешниот пленарен состанок сите земји ја потврдивме нашата одлучност да чекориме на патот до целосна интеграција на овој регион во рамките на евроатлантската заедница. Само така ќе можеме да ја зачуваме безбедноста, стабилноста и […]

The US Adriatic Charter Ministerial in Ohrid has begunFilloi Takimi Ministror i Kartës së Adriatikut SHBA në OhërЗапочна Министерскиот состанок на САД – Јадранската повелба во Охрид

Започна Министерскиот состанок на САД – Јадранската повелба во Охрид

Со поздравни обраќања од министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, премиерот Зоран Заев, в.д. заменик-помошникот на секретарот за одбрана на САД, Лора Купер и шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје, капетанот Горазд Бартол, денеска во Охрид и официјално започна Министерскиот состанок на САД – Јадранската повелба со мото „Интеграцијата е целта, соработката е […]

Meeting Shekerinska – Bošković: Montenegro supports Macedonia to be the 30th member state of the NATO Alliance Takim Shekerinska – Boshkoviq: Mali i Zi mbështet Maqedoninë të bëhet vend-anëtar i 30-të i Aleancës së NATO-sСредба Шекеринска – Бошковиќ: Црна Гора ја поддржува Македонија да биде 30. земја-членка на НАТО-Алијансата

Средба Шекеринска – Бошковиќ: Црна Гора ја поддржува Македонија да биде 30. земја-членка на НАТО-Алијансата

На покана на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска во официјална посета на Република Македонија престојува црногорскиот министер за одбрана, Предраг Бошковиќ. По средбата со министерот Бошковиќ, министерката Шекеринска изрази задоволство што преку приемот на Црна Гора во НАТО, се потврдува дека политиката на отворени врати за членство во Алијансата продолжува. Шекеринска истакна дека тоа […]

Macedonia and Bulgaria signed a cooperation arrangement to train drivers and mechanics of the T-72 tankMaqedonia dhe Bullgaria nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi për të trajnuar shoferë dhe mekanikë tanksi T-72Македонија и Бугарија потпишаа аранжман за соработка за обука на возачи и механичари на тенк Т-72

Македонија и Бугарија потпишаа аранжман за соработка за обука на возачи и механичари на тенк Т-72

Министрите за одбрана на Македонија, Радмила Шекеринска и на Бугарија, Красимир Каракачанов, вчера во рамките на заедничката седница на двете влади во Струмица потпишаа Аранжман за соработка за обука на војници и подофицери – возачи и механичари на тенк Т-72. Согласно потпишаниот Аранжман, 10 припадници на Армијата на Република Македонија во 2018 година ќе бидат […]

Државниот секретар Николиќ во Хрватска учествува на конференција за безбедносните предизвици во Европа

Државниот секретар Николиќ во Хрватска учествува на конференција за безбедносните предизвици во Европа

Државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ, учествува на годишната конференција „Безбедносните предизвици во Европа“ што се одржува во Загреб, Хрватска. На дводневната Конференција која е во организација на RACVIAC – Центарот за безбедносна соработка и фондацијата „Konrad Adenauer Stiftung“, се разговара за современите безбедносни предизвици во регионот на Југоисточна Европа и пошироко како […]

Meeting of Minister Shekerinska in Croatia with the President of the Parliamentary Commission for Defence and lecture in the Croatian Military SchoolKroaci – Takim i Ministres Shekerinska me kryetarin e Komisionit Parlamentar për Mbrojtje dhe Ligeratë në Shkollën Ushtarake KroateВо Хрватска средба на министерката Шекеринска со претседателот на парламентарната Комисија за одбрана и предавање на Хрватското воено училиште

Во Хрватска средба на министерката Шекеринска со претседателот на парламентарната Комисија за одбрана и предавање на Хрватското воено училиште

На вториот ден од посетата на Хрватска, министерката за одбрана Радмила Шекеринска се сретна со претседателот на Комисијата за одбрана во Хрватскиот Сабор, Игор Драгован и одржа предавање на Хрватското воено училиште. На средбата со Драгован се разговараше за местото и улогата на законодавната власт во системот за одбрана. „Република Хрватска е искрен пријател на […]

Meeting of Shekerinska with Grabar-Kitarović: Macedonia has the strength and support for full integration in the EU and NATOTakimi Shekerinska– Grabar-Kitaroviq: Maqedonia ka fuqi dhe mbështetje për integrim të plotë në BE dhe NATOСредба Шекеринска – Грабар-Китаровиќ: Македонија има сили и поддршка за целосна интеграција во ЕУ и НАТО

Средба Шекеринска – Грабар-Китаровиќ: Македонија има сили и поддршка за целосна интеграција во ЕУ и НАТО

Во рамките на официјалната посета на Република Хрватска, министерката Радмила Шекеринска се сретна и со претседателката на Република Хрватска Колинда Грабар – Китаровиќ. На средбата беа потврдени одличните билатерални односи меѓу двете земји и поддршката од страна на Хрватска за интеграција на Македонија во НАТО и Европската унија. „Имате сили, имате многу пријатели, имате искрена […]