Насловни

Средба на министерката Шекеринска со началничката на Генералштабот на словенечката Армија, генерал-мајор Аленка Ерменц

Средба на министерката Шекеринска со началничката на Генералштабот на словенечката Армија, генерал-мајор Аленка Ерменц

Висока воена делегација на Војската на Република Словенија, предводена од началникот на Генералштабот, генерал-мајор Аленка Ерменц, денеска престојува во официјална посета на Република Северна Македонија на покана на началникот на ГШ на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски За време на посетата генерал-мајор Аленка Ерменц оствари средба со министерката за одбрана Радмила Шекеринска. На средбата министерката Шекеринска […]

Државниот секретар Николиќ го отвори семинарот посветен на унапредување на соработката во безбедносниот сектор

Државниот секретар Николиќ го отвори семинарот посветен на унапредување на соработката во безбедносниот сектор

Државниот секретар во Министерствово за одбрана, Драган Николиќ, денеска го отвори семинарот на тема „Управување и координација на безбедносниот сектор во Република Северна Македонија“, кој се реализира во Домот на АРМ во Скопје. Николиќ пред учесниците истакна дека овој семинар ќе даде значаен придонес кон безбедноста и безбедносната наука, но и кон зајакнувањето на безбедносните […]

Работен состанок за унапредување на родовата еднаквост и родовата перспектива во одбраната

Работен состанок за унапредување на родовата еднаквост и родовата перспектива во одбраната

Мапирањето на најдобрите практики и политики преку конкретни примери во интегрирањето на родовата еднаквост во одбраната, како и развојот на стратегии и механизми за унапредување на родовата перспектива е темата на денешниот работен состанок насловен „Зајакнување на регионалната соработка за родовата интеграција во рамките на реформите во безбедносниот сектор во Западниот Балкан“. На работниот состанок […]

Minister Radmila Shekerinska in Kumanovo at the closing ceremony of the successful NATO week: the political and economic confirmation of the NATO membership importance is here Ministrja Radmilla Shekerinska në Kumanovë në manifestimin përmbyllës të javës së NATO-s: Erdhën konfirmimet politike dhe ekonomike lidhur me atë se sa me rëndësi është anëtarësimi në NATO Министерката Радмила Шекеринска во Куманово на завршната манифестација од успешната НАТО недела: Дојдоа политичките и економските потврди колку е важно членството во НАТО

Министерката Радмила Шекеринска во Куманово на завршната манифестација од успешната НАТО недела: Дојдоа политичките и економските потврди колку е важно членството во НАТО

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска беше во работна посета на Куманово. Во рамки на посетата министерката имаше средба со градоначалникот Максим Димитриевски и присуствуваше на завршната манифестација од успешната НАТО недела посветена на нашето членство и 70. годишнината од основањето на Алијансата. Министерката притоа истакна дека во неделата […]

Army with the citizens - an open day in the City Park in Skopje, special force, honour guards, military band, helicopter flightArmata me qytetarët - Ditë e Hapur në parkun e qytetit në Shkup: specialistë, gardistë, orkestra ushtarake, fluturim me helikopter Армијата со граѓаните – отворен ден во градскиот парк во Скопје: специјалци, гардисти, воен оркестар, прелет на хеликоптер

Армијата со граѓаните – отворен ден во градскиот парк во Скопје: специјалци, гардисти, воен оркестар, прелет на хеликоптер

Денеска во градскиот парк во Скопје, армиските гардисти, припадниците на специјалните единици, воениот оркестар, но и припадниците на Единицата за специјални задачи на МВР и воздухопловната бригада ги прикажаа своите вештини пред граѓаните на нашата земја. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, рече дека со денешната активност, но и со другите настани во рамки на одбележувањето […]

Shekerinska from the athletic race in Skopje: We running together towards the goal – NATO, it was difficult, but we succeededShekerinska nga gara atletike në Shkup: Garojmë së bashku drejt qëllimit - NATO, ishte e vështirë, por arritëmШекеринска од Атлетската трка во Скопје: Трчаме заедно кон целта – НАТО, беше тешко, но успеавме

Шекеринска од Атлетската трка во Скопје: Трчаме заедно кон целта – НАТО, беше тешко, но успеавме

Денеска во Градскиот парк се одржа НАТО – Атлетска трка, организирана од Министерството за одбрана, Армијата, Евроатлантскиот Совет и Атлетската федерација, по повод Неделата на НАТО и 70-годишнината од основањето на Алијансата. Заедно со граѓаните, на трката учествуваше и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, началникот на Генералштабот на Армијата, генералот Васко Ѓурчиновски, евро-амбасадорот Самуел Жбогар, […]

The military bands of the Armies of North Macedonia, Greece, USA, Great Britain and Slovenia played together the national anthems of North Macedonia and NATO – an allied concert on the occasion of NATO Day Orkestrat ushtarake të Maqedonisë së Veriut, Greqisë, SHBA-së, Mbretërisë së Bashkuar dhe Sllovenisë së bashku intonuan himnin e Maqedonisë së Veriut dhe të NATO-s - koncertin i aleatëve kushtuar Ditës së NATO-sВоените оркестри на Армиите на Северна Македонија, Грција, САД, Велика Британија и Словенија ги интонираа заедно химните на Северна Македонија и на НАТО – сојузнички концерт во чест на Денот на НАТО

Воените оркестри на Армиите на Северна Македонија, Грција, САД, Велика Британија и Словенија ги интонираа заедно химните на Северна Македонија и на НАТО – сојузнички концерт во чест на Денот на НАТО

Во чест на 70-годишнината на НАТО, во Националната филхармонија во Скопје, воените оркестри на вооружените сили на Република Северна Македонија, САД, Обединетото Кралство, Грција и Република Словенија одржаа заеднички концерт. „Навистина ми причинува задоволство што денеска на ваков начин можеме да го славиме денот на НАТО, но и ден посветен на нашите сега веќе успешно […]

Shekerinska at the opening of the museum exhibition: We have achieved a lot. North Macedonia has taken its seat at NATO’s table Shekerinska në hapjen e ekspozitës muzeale: Arritëm shumë, Maqedonia e Veriut u ul në karrigen e merituar në tryezën e NATO-sШекеринска на отворањето на музејската изложба: Постигнавме многу, Северна Македонија седна на заслуженото столче на масата на НАТО

Шекеринска на отворањето на музејската изложба: Постигнавме многу, Северна Македонија седна на заслуженото столче на масата на НАТО

Поканата за членство во Алијансата, потпишаниот пристапен протокол, Договорите со Бугарија и со Грција, голем број на одликувања и награди доделени на воениот и државниот врв и многу други експонати се дел од Музејската изложба „70 години НАТО и Република Северна Македонија, 30. членка на Алијансата“, која беше отворена денеска во Воениот музеј. На изложбата […]

Turkey continues to support North Macedonia in NATO – the Minister of National Defense Akar in an official visit to our countryTurqia vazhdon të mbështesë Maqedoninë e Veriut edhe në NATO - Ministri i Mbrojtjes Kombëtare, Akar për vizitë zyrtare në vendin tonëТурција продолжува да ја поддржува Северна Македонија и во НАТО – министерот за национална одбрана, Акар во официјална посета на нашата земја

Турција продолжува да ја поддржува Северна Македонија и во НАТО – министерот за национална одбрана, Акар во официјална посета на нашата земја

Северна Македонија и Турција се две исклучително пријателски земји, кои имаат долга и успешна соработка во областа на одбраната, земји кои соработуваа како партнери, а од скоро ќе соработуваат и како сојузници во НАТО – Алијансата. Тоа го потврдија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за национална одбрана на Турција, Хуљуси Акар кој денеска […]

Shekerinska dhe Apostolakis firmosën Marrëveshje për bashkëpunim në Mbrojtje – ndërtohet partneritet strategjikШекеринска и Апостолакис потпишаа Договор за одбранбена соработка – се гради стратешко партнерство

Шекеринска и Апостолакис потпишаа Договор за одбранбена соработка – се гради стратешко партнерство

Министерката за одбрана на Република Северна Македонија, Радмила Шекеринска, денеска имаше билатерална средба со министерот за национална одбрана, Евангелос Апостолакис, дел од високата грчка делегација, предводена од премиерот Алексис Ципрас, кој е во официјална посета на нашата држава. Министерката Шекеринска и министерот Апостолакис потпишаа и нов сеопфатен Договор за соработка во одбраната, 20 години по […]

Ministrja Shekerinska në Tiranë me rastin e 10 viteve në NATO: rajoni mësoi nga gabimet e veta, armiqësitë i zëvendësuam me aleancëМинистерката Шекеринска говорник во Тирана по повод 10 години НАТО: регионот научи од своите грешки, непријателствата ги заменивме со сојузништво

Министерката Шекеринска говорник во Тирана по повод 10 години НАТО: регионот научи од своите грешки, непријателствата ги заменивме со сојузништво

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на прославата по повод 10 годишнината од влегувањето на Република Албанија во НАТО, што се одржа во Тирана. Во рамките на прославата министерката Шекеринска учествуваше на конференцијата „10 години Албанија во НАТО – посигурен регион” при што се осврна на нашето членство […]

Minister Shekerinska on an Academic Debate in MASA dedicated to the effects on our country from NATO integrationMinistrja Shekerinska në debatit shkencor në MANU kushtuar efekteve ndaj vendit tonë nga integrimi në NATO Министерката Шекеринска на научна дебата во МАНУ посветена на ефектите за нашата држава од интеграцијата во НАТО

Министерката Шекеринска на научна дебата во МАНУ посветена на ефектите за нашата држава од интеграцијата во НАТО

Членството во НАТО – Алијансата е важно за безбедноста и сигурноста на земјата, но уште поважно и за економскиот просперитет и развој, факт кој е потврден и со членството на земјите од Источна Европа изминатите две декади, заклучија во своите воведни обраќања на конференцијата посветена на ефектите од интеграцијата на Северна Македонија во Алијансата, министерката […]