Вести

Munich Security Conference closed: Minister Shekerinska had a number of bilateral meetings and participated in several panelsPërfundoi Konferenca e Sigurisë së Mynihut: Ministrja Shekerinska realizon disa takime bilaterale dhe pjesëmarrje në paneleЗаврши Минхенската безбедносна конференција: Министерката Шекеринска со повеќе билатерални средби и учество на панели

Заврши Минхенската безбедносна конференција: Министерката Шекеринска со повеќе билатерални средби и учество на панели

Денеска во Минхен, Сојузна Република Германија, заврши 54-тата Минхенска безбедносна конференција на која министерката за одбрана Радмила Шекеринска се сретна со министрите за одбрана на Канада Харџит Саџан, на Бугарија, Красимир Каракачанов, на Литванија, Раимундас Кароблис и на Црна Гора, Предраг Бошковиќ, како и со заменичката генерален секретар на НАТО, Роуз Готемолер, со евро-комесарот Јоханес […]

Dita e dytë e Konferencës së Mynihut: Takime Shekerinska me Gottemoeller dhe Karakaçanov, mbështetje rrugës drejt NATO-sВтор ден од Конференцијата во Минхен: Средби на Шекеринска со Готемолер и Каракачанов, поддршка на патот кон НАТО

Втор ден од Конференцијата во Минхен: Средби на Шекеринска со Готемолер и Каракачанов, поддршка на патот кон НАТО

Заменик претседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, на вториот ден од Минхенската безбедносна конференција оствари повеќе средби и разговори со истакнати личности од одбраната и од политиката. На ручекот организиран од германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен, Шекеринска заедно со колегите од регионот, министрите за одбрана на Словенија Андреја Катич, на Хрватска […]

Shekerinska – Hahn meeting in Munich: Macedonia is committed to democratic reforms and EU membershipTakim Shekerinska-Han në Mynih: Maqedonia është e përkushtuar në reformat demokratike dhe anëtarësimin në Bashkimin EvropianСредба Шекеринска – Хан во Минхен: Македонија е посветена на демократските реформи и на членството во Европската Унија

Средба Шекеринска – Хан во Минхен: Македонија е посветена на демократските реформи и на членството во Европската Унија

Денеска на маргините на Минхенската безбедносна конференција заменик претседателот на Владата и министерка за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се сретнаа со евро-комесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан. Министерката Шекеринска истакна дека Македонија е силно посветена на решавање на проблемите и предизвиците кои се на патот на […]

Minister Shekerinska panelist at the Women Political Leaders Global ForumMinistrja Shekerinska në Mynih, paneliste në forumin global të grave – lidere politikeМинистерката Шекеринска во Минхен, панелист на Глобалниот форум на жените – политички лидери

Министерката Шекеринска во Минхен, панелист на Глобалниот форум на жените – политички лидери

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Минхен учествуваше на панел на тема „Новите закани побаруваат ново лидерство: Утврдување на глобалната безбедносна агенда од перспектива на жените“ организиран од Глобалниот форум на жените – политички лидери. Панелот се организираше во пресрет на Минхенската безбедносна конференција која започнува денеска. Панелот стави фокус на прашања поврзани со […]

Festohet Dita e Sporteve UshtarakeОдбележан денот на воени спортови

Одбележан денот на воени спортови

По повод 70 годишниот јубилеј, Денот на Меѓународниот совет на воени спортови, 18 февруари, денеска на стадионот на Армијата на Република Македонија во Скопје се одржа централен турнир во повеќе натпреварувачки дисциплини. Државниот секретар Драган Николиќ со свое обраќање пред присутните го отвори турнирот и им посака успех и фер натпреварување. Тој рече дека овој […]

Sekretari i Shtetit Nikoliq vizitoi kadetët nga Maqedonia të cilët ndodhen në stërvitje dimërore në Mal të ZiДржавниот секретар Николиќ ги посети питомците од Македонија кои се на зимска обука во Црна Гора

Државниот секретар Николиќ ги посети питомците од Македонија кои се на зимска обука во Црна Гора

Државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ вчера и денес е во посета на питомците од Воената академија „Генерал Михаило Апостолски” кои во ски-центарот Колашин во Црна Гора ја изведуваат обуката во зимски услови. За време на средбата со питомците и нивните командири и инструктори, Николиќ изрази задоволство од условите за реализацијата на зимската […]

Minister Shekerinska on a panel debate for the challenges and opportunities of the membership of Macedonia in NATOMinistrja Shekerinska në panel-debat mbi sfidat dhe mundësitë për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO Министерката Шекеринска на панел-дебата за предизвиците и можностите за членството на Македонија во НАТО

Министерката Шекеринска на панел-дебата за предизвиците и можностите за членството на Македонија во НАТО

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска учествуваше на панел дебата на тема „Членството на Република Македонија во НАТО: Задачи, можности и предизвици“, која беше организирана од Цивил – центарот за слобода. На панелот учествуваа и хрватската амбасадорка Данијела Баришиќ, националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски и политичкиот аналитичар Сашо Орданоски. Во видеото подолу го пренесуваме […]

The defence cooperation between Macedonia and Bulgaria is strengthening: Meeting of Nikolic – NalbantovForcohet bashkëpunimi i mbrojtjes midis Maqedonisë dhe Bullgarisë: Takim Nikoliq-NalbantovСе зајакнува одбранбената соработка помеѓу Македонија и Бугарија: средба Николиќ – Налбантов

Се зајакнува одбранбената соработка помеѓу Македонија и Бугарија: средба Николиќ – Налбантов

Денеска во Министерството за одбрана, државниот секретар Драган Николиќ се сретна со шефот на политичкиот Кабинет на бугарското Министерство за одбрана, Илија Налбантов. На средбата се разговараше за актуелната и идна билатерална соработка, а беше потпишан и Протокол за обука на воен воздухопловен персонал на двете Армии, според кој ќе се реализира обуката на екипажи […]

The Military Academy has announced a Pilot Open CallAkademia Ushtarake shpalli Konkurs për Pilotë Воената академија објави Конкурс за пилоти

Воената академија објави Конкурс за пилоти

Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ денеска објави конкурс за запишување на слушатели на стручно оспособување и усовршување на родот авијација. Ги повикуваме младите граѓани на Република Македонија кои имаат завршено високо образование, не се постари од 28 години и сакаат да бидат идните воени пилоти во Армијата на Република Македонија, да ги достават своите апликации […]

Shekerinska - Schwartz: Intensifying cooperation between the Special Forces of the ARM and the Armed Forces of the United StatesShekerinska - Shvarc: Intensifikim i bashkëpunimit midis Forcave Speciale të ARM-së dhe Forcave të Armatosura të SHBA-së Шекеринска – Шварц: Интензивирање на соработката помеѓу специјалните сили на АРМ и на вооружените сили на САД

Шекеринска – Шварц: Интензивирање на соработката помеѓу специјалните сили на АРМ и на вооружените сили на САД

Република Македонија и Соединетите Американски Држави имаат сеопфатна и континуирана соработка во областа на одбраната, а нашата заедничка заложба е таа соработка да биде уште поинтензивна, особено во делот на специјалните сили на двете армии, заклучија на денешната средба министерката за одбрана Радмила Шекеринска и командантот на Командата за специјални операции на САД во Европа, […]

Minister Shekerinska in an official visit of Kosovo: The excellent cooperation between the two countries has been confirmedMinistrja Shekerinska për vizitë zyrtare në Kosovë: Konfirmohet bashkëpunimi i shkëlqyer midis dy vendeveМинистерката Шекеринска во официјална посета на Косово: Потврдена одличната соработка помеѓу двете земји

Министерката Шекеринска во официјална посета на Косово: Потврдена одличната соработка помеѓу двете земји

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска, денеска престојува во еднодневна официјална посета на Косово. На средбата во Приштина, министерката за одбрана, Шекеринска, и министерот на Косовските безбедносни сили, Рустем Бериша истакнаа дека билатералната соработка помеѓу двете министерства е на највисоко ниво. Оваа соработка е особено добра во областа на военото образование, и изразија […]

Minister Shekerinska from the barracks in Kumanovo: The salary increase has been realized, this year the admission of new 375 professional soldiers in the ARMMinistrja Shekerinska nga kazermat në Kumanovë: Rritja e pagës është duke u realizuar, këtë vit bëhet pranimi i 375 ushtarëve të rinj profesional në ARMМинистерката Шекеринска од касарната во Куманово: Зголемувањето на платата се реализира, годинава прием на нови 375 професионални војници во АРМ

Министерката Шекеринска од касарната во Куманово: Зголемувањето на платата се реализира, годинава прием на нови 375 професионални војници во АРМ

Покачувањето од 10% за сите припадници на Армијата започнува со јануарската плата, а оваа година во редовите на АРМ ќе бидат примени и нови 375 професионални војници, порача министерката Шекеринска при денешната посета на Здружената оперативна команда во кумановската касарна „Боро Менков“. „Уште еднаш можам да потврдам дека на крајот на јануари, практично започнува исплатата […]