Вести

Urime për  Maqedoninë nga sekretari i mbrojtjes së SHBA dhe ministrat e A5: SHBA - Karta e Adriatikut përmbush misionin e sajЧеститки за Македонија од секретарот за одбрана на САД и министрите од А5: САД – Јадранската повелба ја исполнува својата мисија

Честитки за Македонија од секретарот за одбрана на САД и министрите од А5: САД – Јадранската повелба ја исполнува својата мисија

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Загреб учествуваше на посебниот министерски состанок на САД – Јадранската повелба, прв состанок на кој Македонија како една од земјите-основачи на иницијативата, доаѓа со покана за членство во НАТО. Министерката Шекеринска доби честитки за пробивот на Македонија кон Алијансата од американскиот секретар за одбрана Матис, од копретседавачите со […]

Prime Minister Zaev received the invitation from NATO Secretary General StoltenbergKryeministri Zaev mori ftesën nga NATO Sekretari i Përgjithshëm StoltenbergПремиерот Заев ја прими поканата од Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг

Премиерот Заев ја прими поканата од Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој ја предводи владината делегација на Самитот на шефови и држави на НАТО, денеска на пригодна церемонија ја прими поканата за членство во алијансата што му ја врачи Генералниот секретар Јенс Столтенберг. Во оваа прилика Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг истакна дека граѓаните на Република Македонија треба […]

Министерката Шекеринска со 18 колеги од НАТО потпиша Меморандум за разбирање

Министерката Шекеринска со 18 колеги од НАТО потпиша Меморандум за разбирање

Денеска во седиштето на НАТО во Брисел, министерката за одбрана Радмила Шекеринска го потпиша Меморандумот за разбирање со кој Македонија се приклучува кон „Smart Defence“ иницијативата за муниција за копнено војување. Меморандумот за разбирање министерката Шекеринска го потпиша заедно со 17 министри за одбрана од земји-членки на НАТО, и со својот колега од Финска, партнер […]

Minister Shekerinska on the eve of the NATO Summit: We achieved the impossible, Macedonia will sit on the same table with world powersMinistrja Shekerinska para Samitit të NATO-s: Kemi arritur të pamundurën, Maqedonia ulet në tryezën e njëjtë me superfuqitë botëroreМинистерката Шекеринска пред самитот на НАТО: Го постигнавме невозможното, Македонија седнува на иста маса со светските велесили

Министерката Шекеринска пред самитот на НАТО: Го постигнавме невозможното, Македонија седнува на иста маса со светските велесили

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска непосредно пред самитот на НАТО во Брисел со видео – изјава им се обрати на граѓаните на Република Македонија. Во видео-изјавата министерката Шекеринска потенцира дека следните два дена Македонија ќе седне на иста маса со светските велесили, и дека од 2008 година граѓаните видоа што значи да се живее во […]

Deputy Minister Maksuti in Vienna on the opening of the expert conference devoted to military support to civilian institutionsZëvendësministri Maksuti në Vjenë për në hapjen e konferencës së ekspertëve kushtuar mbështetjes ushtarake ndaj institucioneve civile Заменикот – министер Максути во Виена на отворање на експертската конференција посветена на воената поддршка на цивилните институции

Заменикот – министер Максути во Виена на отворање на експертската конференција посветена на воената поддршка на цивилните институции

Заменикот-министер за одбрана на Република Македонија, Беким Максути, денеска во Виена, Австрија се обрати на отворањето на експертската конференција на тема „Унапредување на синергиите: Воена поддршка на цивилните институции“, која се организира под покровителство на австриското претседателство со Советот на Европската Унија. Максути се осврна на искуствата на Република Македонија, низ која во 2015 и […]

Minister Shekerinska on a meeting with a delegation from China led by the Vice-Chairman of the 13th National Committee of the Chinese People's Political Consultative Conference, Zhang QingliMinistrja Shekerinska u takua me një delegacion nga Kina, i udhëhequr nga nënkryetari i Komitetit Kombëtar i Këshillit Kinez Politik dhe Konsultativ të Kongresit të 13-të Kombëtar, Xhang ÇingliМинистерката Шекеринска на средба со делегација од Кина предводена од потпретседателот на Националниот комитет на кинескиот политички и консултативен совет на 13тиот Национален конгрес, Џанг Чингли

Министерката Шекеринска на средба со делегација од Кина предводена од потпретседателот на Националниот комитет на кинескиот политички и консултативен совет на 13тиот Национален конгрес, Џанг Чингли

Денеска во просториите на Владата на РМ се одржа средба меѓу заменичката на Претседателот на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и потпретседателот на Националниот комитет на кинескиот политички и консултативен совет на 13тиот Национален конгрес, Џанг Чингли. За време на средбата беа потенцирани одличните релации меѓу двете земји и народи […]

Working visit of the State Secretary of the Ministry of Defence of Montenegro to the Republic of MacedoniaVizitë pune  e Sekretarit të Shtetit të Ministrisë së Mbrojtjes të Malit të Zi në Republikën e MaqedonisëРаботна посета на државниот секретар на Министерството за одбрана на Црна Гора на Република Македонија

Работна посета на државниот секретар на Министерството за одбрана на Црна Гора на Република Македонија

Делегација од Министерството за одбрана на Црна Гора, предводена од државниот секретар Слободан Филиповиќ, на покана на својот домаќин, државниот секретар во Минситерството за одбрана на Република Македонија, Драган Николиќ, изминатите два дена беше во работна посета на Република Македонија. Во рамки на посетата и разговорите, беше истакната одличната билатерална соработка помежу двете министерства и […]

Министерката Шекеринска на Летниот кампус 2018 на Криволак: Сега кога поканата за НАТО е реалност продолжуваме со исто темпо

Министерката Шекеринска на Летниот кампус 2018 на Криволак: Сега кога поканата за НАТО е реалност продолжуваме со исто темпо

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на церемонијата на свеченото затворање и завршна вежба на меѓународниот „Летен кампус 2018“, што во изминатите десет денови се одржуваше на армискиот полигон „Криволак“, и на кој учествуваа претставници на 11 држави од регионот и пошироко. Поздравувајќи ги учесниците министерката Шекеринска пред […]

Zëvendësministri Maksuti viziton Austrinë: Maqedonia është e gatshme të hapërojë shpejtë drejt integrimit të plotë Euro-Atlantik Заменикот – министер Максути во посета на Австрија: Македонија е подготвена брзо да чекори кон целосна евроатлантска интеграција

Заменикот – министер Максути во посета на Австрија: Македонија е подготвена брзо да чекори кон целосна евроатлантска интеграција

Заменикот – министер за одбрана на Република Македонија, Беким Максути, денеска во Австрија се сретна со генералниот секретар во Федералното министерство за одбрана, Волфганг Бауман, втор по хиерархија во австриското министерство. На средбата стана збор за билатералните одбранбени односи помеѓу двете земји, како и за начините за нивно интензивирање. На средбата со домаќинот на посетата, […]

Prime Minister Zaev and Minister of Defence Shekerinska at the reception of 125 new professional soldiers in the Army of the Republic of Macedonia: The future and security of the country is seen in you as the first generation of young soldiers from the ARM as members of the NATO AllianceKryeministri Zaev dhe ministrja e Mbrojtjes Shekerinska në pranimin e 125 ushtarëve të rinj profesionistë në Armatën e Republikës së Maqedonisë: Tek ju shihet e ardhmja dhe siguria e shtetit si brezi i parë e ushtarëve të rinj të ARM-së, pjesëtarë të Aleancës së NATO-sПремиерот Заев и министерката за одбрана Шекеринска на прием на 125 нови професионални војници во Армијата на Република Македонија: Во вас се гледа иднината и безбедноста на државата, како прва генерација млади војници од АРМ припадници на НАТО сојузот

Премиерот Заев и министерката за одбрана Шекеринска на прием на 125 нови професионални војници во Армијата на Република Македонија: Во вас се гледа иднината и безбедноста на државата, како прва генерација млади војници од АРМ припадници на НАТО сојузот

На свечена церемонија во Министерството за одбрана, 125 граѓани на Република Македонија денеска беа примени како професионални војници во Армијата на Република Македонија. На свеченоста, Претседателот на Владата Зоран Заев истакна дека тие се иднината, тие се безбедноста на Република Македонија. Премиерот Заев посочи дека оваа генерација на професионални војници треба да биде особено горда […]

The government adopted the key defence development document, the Strategic Defence ReviewQeveria miratoi dokumentin kryesor të zhvillimit të mbrojtjes, Rishikimi Strategjik i Mbrojtjes Владата го усвои клучниот документ за развој на одбраната, Стратегискиот одбранбен преглед

Владата го усвои клучниот документ за развој на одбраната, Стратегискиот одбранбен преглед

Стратегискиот одбранбен преглед, клучниот документ за развој на одбраната и на Армијата на Република Македонија, денеска беше усвоен од страна на Владата на Република Македонија. „Македонија доследно работи на реформите и ги исполнува сите услови за членство во НАТО. После само една година, успеавме да го подготвиме клучниот документ кој ја дефинира одбраната и нејзиниот […]

 Ftesë për Maqedoninë në NATO në samitin në korrikПоканата за Македонија во НАТО на Самитот во јули

Поканата за Македонија во НАТО на Самитот во јули

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и владината делегација во чиј состав се Радмила Шекеринска, заменик претседател на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Бујар Османи, заменик претседател на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања и Никола Димитров, министер за надворешни работи, денеска во Брисел оствари средба со Генералниот […]