Lajme

Ministrja Shekerinska në punëtorinë për zbulimin e hershëm të zjarreve në pyje: me anëtarësimin në NATO ne forcojmë kapacitetet për siguri më të madhe të qytetarëveМинистерката Шекеринска на работилница за рано откривање на шумски пожари: со членство во НАТО ги јакнеме и капацитетите за поголема сигурност на граѓаните

Ministrja Shekerinska në punëtorinë për zbulimin e hershëm të zjarreve në pyje: me anëtarësimin në NATO ne forcojmë kapacitetet për siguri më të madhe të qytetarëve

Sot, ministrja e mbrojtjes Radmilla Shekerinska mori pjesë në hapjen e një punëtorie të organizuar nga Akademia Ushtarake “Gjeneral Mihailo Apostolski” – Shkup, e cila është pjesë e projektit “ASPires” që i referohet një koncepti të avancuar për paralajmërimin e hershëm të zjarreve në pyje. Ministrja Shekerinska fillimisht në fjalimin e saj theksoi se punëtoria […]

Pllakë dhe mirënjohje për sekretarin shtetëror Nikoliq nga komiteti i iniciativës SEDMПлакета и признание за државниот секретар Николиќ од страна на Комитетот на иницијативата SEDM

Pllakë dhe mirënjohje për sekretarin shtetëror Nikoliq nga komiteti i iniciativës SEDM

Sekretarit shtetëror i Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Maqedonisë së Veriut Dragan Nikoliq dje iu nda pllakë dhe mirënjohje nga Kryesuesi i Komitetit Koordinues të Ministrave të Mbrojtjes të Evropës Juglindore (SEDM-CC), ambasadori Eleftherios Angelopulos, propozuar nga Drejtori i Kryesisë së Komitetit, gjeneralmajor Ahilefs Tauksis. Kjo mirënjohje u nda gjatë Mbledhjes së 41-të të […]

Renewed defence cooperation with Greece: Staff talks of delegations from both ministries, meeting with Minister ShekerinskaRipërtërihet bashkëpunimi në mbrojtje me Greqinë: Bisedimet shtabi ndërmjet delegacioneve nga të dyja ministritë, takim me ministren Shekerinska Обновена соработката во одбраната со Грција: Штабни разговори на делегации од двете министерства, средба со министерката Шекеринска

Ripërtërihet bashkëpunimi në mbrojtje me Greqinë: Bisedimet shtabi ndërmjet delegacioneve nga të dyja ministritë, takim me ministren Shekerinska

Një delegacion nga Ministria e Mbrojtjes e Greqisë i udhëhequr nga komodor Majkëll Naum në Shkup mbajti bisedime shtabi me një ekip ekspertësh nga Ministria e Mbrojtjes, i udhëhequr nga koloneli Zoran Sekulovski. U diskutua për thellimin e bashkëpunimit të mbrojtjes midis dy vendeve, të cilat në katër vitet e fundit ishin në një nivel […]

Pentagon team in the Ministry of Defence on bilateral defence consultations: Cooperation is planned at a higher, allied level!Ekip i Pentagonit në Ministrinë e Mbrojtjes në konsultime dypalëshe të mbrojtjes: Planifikohet bashkëpunim në një nivel më të lartë, nivel aleatësh! Тим од Пентагон во Министерството за одбрана на билатерални одбранбени консултации: Се планира соработка на повисоко, сојузничко ниво!

Ekip i Pentagonit në Ministrinë e Mbrojtjes në konsultime dypalëshe të mbrojtjes: Planifikohet bashkëpunim në një nivel më të lartë, nivel aleatësh!

Republika e Maqedonisë Veriore dhe Shtetet e Bashkuara rinovuan konsultimet dypalëshe të mbrojtjes pas 4 vjetësh, kur për herë të fundit në Uashington është mbajtur takimi i ekspertëve nga Ministria e Mbrojtjes dhe Pentagonit. Zëvendës ndihmës sekretari i mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara, Laura Cooper, me një ekip ekspertësh nga Pentagoni, po zhvillojnë sot në […]

Minister Shekerinska on meetings in the Ministry of Defence of AustriaMinistrja Shekerinska në takime në Ministrinë e Mbrojtjes të AustrisëМинистерката Шекеринска на средби во Министерството за одбрана на Австрија

Ministrja Shekerinska në takime në Ministrinë e Mbrojtjes të Austrisë

Zëvendëskryeministrja dhe ministre e mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot realizoi një vizitë zyrtare në Austri me ç’rast u takua me përfaqësuesit më të lartë të Ministrisë Federale të Mbrojtjes. Nikoqiri i vizitës ishte Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë Federale të Mbrojtjes, Wolfgang Baumann. Shekerinska falënderoi mbështetjen e vazhdueshme dhe bashkëpunimin në mbrojtje dhe siguri, si dhe […]

Shekerinska concludes her visit to Washington: We have received strong messages of support and congratulations on our leadership, our partnership with the US continues Shekerinska përfundon vizitën në Uashington: Kemi marrë mesazhe të forta mbështetjeje dhe urime për lidershipin, vazhdon partneriteti me SHBAШекеринска ја завршува посетата на Вашингтон: Добивме силни пораки на поддршка и честитки за лидерството, партнерството со САД продолжува

Shekerinska përfundon vizitën në Uashington: Kemi marrë mesazhe të forta mbështetjeje dhe urime për lidershipin, vazhdon partneriteti me SHBA

Zëvendëskryeministrja dhe ministre e mbrojtjes, Radmilla Shekerinska përfundoi vizitën e saj në Uashington. Në ditën e fundit të vizitës, ajo pati takime me kongresmenët Mike Turner dhe Adam Smith, ku u përsëritën mesazhet e mbështetjes për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe urimet për zgjidhjen e mosmarrëveshjes që paraqiste pengesë në rrugën drejt Aleancës. U […]

Shekerinska conveyed a message in the White House and the State Department: We are counting on a fast and efficient ratification of the Accession Protocol, our success is a success for the entire region Shekerinska në Shtëpinë e Bardhë dhe në Departamentin e Shtetit përcolli mesazhin: Besojmë në një proces të shpejtë dhe efikas të ratifikimit të Protokollit të Anëtarësimit në NATO, suksesi ynë është një sukses për rajoninШекеринска во Белата куќа и во Стејт департментот ја пренесе пораката: Сметаме на брз и ефикасен процес на ратификација на Протоколот за членство во НАТО, нашиот успех е успех и за регионот

Shekerinska në Shtëpinë e Bardhë dhe në Departamentin e Shtetit përcolli mesazhin: Besojmë në një proces të shpejtë dhe efikas të ratifikimit të Protokollit të Anëtarësimit në NATO, suksesi ynë është një sukses për rajonin

Zëvendëskryeministrja dhe ministre e mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, e vazhdoi vizitën në SHBA qëllimi is ë cilës është përshpejtimi i ratifikimit të Protokollit të Anëtarësimit në NATO. Pas takimit me homologun e saj Patrick Shanahan dhe senatorët amerikanë, ajo u takua me drejtorin e çështjeve evropiane Ëilliam Berkley në Shtëpinë e Bardhë dhe me këshilltaren e […]

Minister Shekerinska meets US Secretary of Defence  Patrick Shanahan Ministrja Shekerinska takohet me Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA-së, Patrick ShanahanМинистерката Шекеринска на средба со секретарот за одбрана на САД, Патрик Шанахан

Ministrja Shekerinska takohet me Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA-së, Patrick Shanahan

Ministrja e mbrojtjes Radmilla Shekerinska në Pentagon realizoi takim me kolegun amerikan i cili ushtron detyrën e sekretarit të mbrojtjes së SHBA-së, Patrick Shanahan. Në takim u konfirmua partneriteti strategjik i SHBA dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut. Shekerinska dhe Shanahan u pajtuan për thellimin e bashkëpunimit në mbrojtje dhe ngritjen e tij në nivele […]

Maksuti hosts Croatian Assistant Defence Minister Roman MikulićMaksuti pret ndihmësministrin kroate Roman MikuliqМаксути домаќин на хрватскиот помошник министер Роман Микулиќ

Maksuti pret ndihmësministrin kroate Roman Mikuliq

Zëvendësministri i Mbrojtjes Bekim Maksuti u takua sot në Ministrinë e Mbrojtjes të Republikës së Maqedonisë së Veriut me ndihmësministrin e resurseve materiale Roman Mikuliq të Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kroacisë. Maksuti fillimist shprehu mirënjohjen e tij për ratifikimin e Protokollit të Anëtarësimit të Kroacisë dhe mbështetjen e vazhdueshme që Republika e Kroacisë […]

State Secretary Nikolic in an official visit of the Czech RepublicSekretari i shtetëror Nikoliq në vizitë zyrtare në Republikën ÇekeДржавниот секретар Николиќ во Официјална посета на Чешката Република

Sekretari i shtetëror Nikoliq në vizitë zyrtare në Republikën Çeke

Sekretari shtetëror Dragan Nikoliq kryeson një delegacion nga Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Maqedonisë Veriore, e cila me ftesë të Ministrisë Çeke të Mbrojtjes ndodhet në vizitë zyrtare në Republikën Çeke. Gjatë vizitës u diskutua për thellimin e bashkëpunimit dypalësh, u shkëmbyen mendime me interes të dy ministrive të mbrojtjes dhe u nënshkrua Plani […]

Shekerinska in Washington: We are here to secure support for the speedy ratification of the NATO Accession ProtocolShekerinska në Uashington: Jemi këtu për të siguruar mbështetje për ratifikim të përshpejtuar të Protokollit për Anëtarësim të NATOШекеринска во Вашингтон: Тука сме да обезбедиме поддршка за што побрза ратификација на Протоколот за пристапување во НАТО

Shekerinska në Uashington: Jemi këtu për të siguruar mbështetje për ratifikim të përshpejtuar të Protokollit për Anëtarësim të NATO

Zëvendëskryeministrja dhe ministre e mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, në ditën e parë të vizitës së punës në SHBA u takua me përfaqësues të Pentagonit, morri pjesë në Konferencën për Ndërtim të Integritetit të NATO-s dhe mbajti ligjeratë në Universitetin prestigjioz të Mbrojtjes Kombëtare. “Qëllimi i vizitës është të sigurojë mbështetje për përshpejtimin e procesit të ratifikimit […]

Ministrja e mbrojtjes Radmilla Shekerinska për vizitë pune në SHBA: Takime në Pentagon dhe në Shtëpinë e Bardhë, takime me senatorë, kongresmenë dhe diplomat të NATO-s

Zëvendëskryeministrja dhe ministre e mbrojtjes, Radmilla Shekerinska ndodhet në vizitë pune në SHBA, ku në ditët në vijim do të takohet me zyrtarë të lartë të Pentagonit dhe të Shtëpisë së Bardhë, me senatorë, kongresmenë dhe diplomatë të NATO-s. Shekerinska do të mbajë një fjalim hyrës në Konferencën e NATO-s për ndërtim të integritetit në […]