Вести

The Commander of the US Army in Europe visited the Military AcademyKomandanti i forcave tokësore të ShBA-ve në Evropë e vizitoi Akademinë ushtarakeКомандантот на копнените сили на САД во Европа ја посети Воената академија

Командантот на копнените сили на САД во Европа ја посети Воената академија

На 15.02.2012 година Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ Скопје, придружна членка на Универзитетот „Гоце Делчев“ Штип ја посети Командантот на копнените сили на САД во Европа, генерал-потполковник Марк Хертлинг. Високиот гостин од армијата на САД беше придружуван од Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија, генерал-мајор Горанчо Котески. Во рамките на посетата, прво беше […]

Minister Besimi opened the 10th ARM Biathlon CupMinistri Besimi bëri hapjen solemne të Kupës së dhjetë të ARM-së në BiatlonМинистерот Бесими го отвори десетиот куп на АРМ во Биатлон

Министерот Бесими го отвори десетиот куп на АРМ во Биатлон

Денес, 22-ри февруари Министерот за одбрана Фатмир Бесими во Крушево, го отвори јубилејниот десетти куп на АРМ во Биатлон. Свеченото отварање на десеттиот куп во Биатлон се одржа на плоштадот во Крушево, каде покрај министерот Бесими присуствуваа и градоначалникот на Крушево г-дин Василчо Дамчески и командантот на 2. механизирана пешадиска бригада (мпбр) бригаден генерал Методија […]

Deputy Minister Dimitriev visited the “Chede Filiposki-Dame” barracks in KichevoZëvendës-ministri Dimitriev e vizitoi kazermën në Kërçovë “Çede Filiposki-Dame”Заменик-министерот Димитриев ја посети кичевската касарна „Чеде Филипоски-Даме

Заменик-министерот Димитриев ја посети кичевската касарна „Чеде Филипоски-Даме

Заменик-министерот за одбрана Емил Димитриев денеска ја посети касарната „Чеде Филипоски-Даме“ во Кичево, каде ги запозна војниците со измените на Законот за служба во АРМ. Тој ги појасни измените што се во врска со старосната граница за ангажирање во армијата, а кои со задоволство беа прифатени од професионалните војници во кичевската касарна. – Целта на денешната посета на […]

Besimi - Çeku: The cooperation continues bilaterally and within regional initiatives Besimi – Çeku: Vazhdon bashkëpunimi në nivel bilateral dhe në kuadër të iniciativave rajonaleБесими - Чеку: Продолжува соработката на билатерално ниво и во рамки на регионалните иницијативи

Бесими – Чеку: Продолжува соработката на билатерално ниво и во рамки на регионалните иницијативи

Министерот за одбрана Фатмир Бесими кој престојува во еднодневна официјална посета на Косово, денеска се сретна со министерот на Косовските безбедносни сили (КБС) Агим Чеку, со командантот на КБС, генерал потполковник Кадри Кастрати, и со вицепремиерот на Косово Хајредин Кучи. Бесими и Чеку изразија подготвеност двете министерства да продолжат и понатаму да соработуваат, како на билатерално ниво, […]

Official presentation of the activities for the jubilee “20 Years ARM”Prezentim solemn i aktiviteteve për jubileun "20 vite ARM"Свечена презентација на активностите за јубилејот „20 години АРМ“

Свечена презентација на активностите за јубилејот „20 години АРМ“

Одбележувајќи го развојниот пат на Армијата на Република Македонија во изминатите 20 години, и воедно осврнувајќи се на идните предизвици, но и перспективи, денес во Домот на АРМ, со свеченото презентирање на Годишната програма на активности, започна да се чествува јубилејот „20 години АРМ“. Во оваа пригода министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими, […]

Celebration of the International Council of Military SportsShënimi i Ditës së Këshillit ndërkombëtarë të sporteve ushtarakeОдбележување на Денот на Меѓународниот Совет на воени спортови

Одбележување на Денот на Меѓународниот Совет на воени спортови

По повод ,,18 февруари – Денот на Меѓународнитe Воени спортови“, во организација на Генералштабот на АРМ, денес на воениот стадион  во Градскиот парк во Скопје, се одржа спортски ден со припадниците на АРМ од гарнизонот Скопје и Министерството за одбрана. Овој спортски настан, кој  во АРМ се одбележува веќе шеста година по ред, истовремено се […]

Minister Besimi met with the Polish ambassador CzyzTakim i ministrit Besimi me ambasadorin polak ÇizhМинистерот Бесими се сретна со полскиот амбасадор Чиж

Министерот Бесими се сретна со полскиот амбасадор Чиж

Билатералните односи помеѓу Република Македонија и Република Полска ги карактеризира висок степен на пријателство и разбирање кое ќе овозможи интензивирање на соработката во сите сфери од заемен интерес. Тоа беше истакнато на денешната средба на министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими, со амбасадорот на Република Полска, Пжемислав Чиж. За време на средбата, министерот […]

Official visit of General Hertling to the Republic of MacedoniaVizitë zyrtare e gjeneralit Hertling në Republikën e MaqedonisëОфицијална посета на генералот Хертлинг на Република Македонија

Официјална посета на генералот Хертлинг на Република Македонија

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигна командантот на копнените сили на САД во Европа, генерал-потполковник Марк Хертлинг. При посетата генералот Хертлинг оствари средба со министерот за одбрана, Фатмир Бесими, на која беше потврдена одличната меѓусебна соработка со акцент на можноста за нејзино интензивирање и продлабочување, во контекст на заедничките обуки и вежби, а […]

Meeting of Minister Besimi with Stefanie Babst, NATO Deputy Assistant Secretary General Takim i ministrit Besimi me Stefan Babst, zëvendës-ndihmësin e sekretarit gjeneral të NATO-sСредба на министерот Бесими со Стефани Бабст, заменик-помошник на генералниот секретар на НАТО

Средба на министерот Бесими со Стефани Бабст, заменик-помошник на генералниот секретар на НАТО

Денес во Министерството за одбрана, министерот Бесими оствари средба со заменик-помошникот на Генералниот секретар на НАТО за јавна дипломатија, Стефани Бабст која ќе зеде учество на регионалната конференција „Цели на Резолуцијата на Советет за безбедност на ООН 1325  – степен на остварливост“. На средбата, која се одржа на барање на домаќинот на еднодневната конференција, Евроатлантскиот […]

Minister Besimi sent a letter to his Kosovo colleague Çeku Ministri Besimi dërgoi letër deri tek homologu i tij kosovarë ÇekuМинистерот Бесими упати писмо до неговиот косовски колега Чеку

Министерот Бесими упати писмо до неговиот косовски колега Чеку

Министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими заедно со министерот за Косовските безбедносни сили, Агим Чеку, во телефонски разговор се согласија, поради лошите временски прилики, да ја одложат денешната планирана официјална посета на Република Косово, по што министерот Бесими му упати писмо на својот косовски колега. Во официјалното писмо министерот Бесими го изрази своето […]

The professional soldiers in ARM service until 45 years of ageUshtarët profesional në ARM deri në moshën 45 vjecareПрофесионалните војници на служба во АРМ до 45 години

Професионалните војници на служба во АРМ до 45 години

Владата и Синдикатот на вработените во одбраната и безбедноста денеска постигнаа договор границата за пензионирање на професионалните војници од 38 да биде поместена на 45 години, а за вработување во Армијата наместо до 23 да се помести на 25 години. Договорот е постигнат на средбата на министерот за одбрана Фатмир Бесими со претставници на овој синдикат. Од Министерството за […]

Official ceremony on the occasion of the return of the contingent from the composition of the 1st Mechanized Infantry BrigadeSolemnitet me rastin e kthimit të kontingjentit nga përbërja e 1.bpkm.Свеченост по повод враќањето на контингентот од составот на 1. мпбр.

Свеченост по повод враќањето на контингентот од составот на 1. мпбр.

Денес, во касарната „Јане Сандански “ во Штип се одржа свеченост по повод враќањето на контингентот од составот на 1. механизирана пешадиска бригада по шестмесечната мисија во составот на силите ИСАФ во Авганистан. Пред присутните високи гости, министерот за одбрана, Фатмир Бесими, истакна дека професионалноста и врвната обученост на припадниците на Армијата на Република Македонија […]