Вести

The helicopters bring food and medicine to the snowbound villagesHelikopterët dërgojnë ushqim dhe barëra deri tek fshatrat e bllokuaraХеликоптерите носат храна и лекови до завеани села

Хеликоптерите носат храна и лекови до завеани села

Хеликоптери на воздухопловниот ВИНГ на АРМ и денеска продолжуваат со акцијата за снабдување на населението во отсечените делови од Македонија. Како што изјави министерот за одбрана Фатмир Бесими, кој присуствуваше на акцијата на снабдување на населението од Ружинце, Алашевце, Гошинце и Лукарска Мала, со денешната акција ќе бидат опфатени повеќе од 20 места во општините […]

Meeting of Minister Besimi with the French ambassador, SchlumbergerTakim i ministrit Besimi me ambasadorin e Francës, ShlumberzheСредба на министерот Бесими со амбасадорот на Франција, Шлумберже

Средба на министерот Бесими со амбасадорот на Франција, Шлумберже

Министерот за одбрана Фатмир Бесими денес оствари средба со амбасадорот на Република Франција во Република Македонија, Жан-Клод Шлумберже. Mинистерот Бесими го информираше амбасадорот Шлумберже за неодамна реализираните посети и средби со повеќе колеги од земјите-членки на НАТО на кои стана збор за поддршката за полноправно членство на Република Македонија во алијансата, по можност веќе на […]

Briefing for Combat readiness of the General Staff to The President of the Republic of MacedoniaRaport vjetor për gatishmërinë luftarake të ShP të ARM-së ndaj Kryetarit të RM-sëГодишно реферирање за борбената готовност на ГШ на АРМ на Претседателот на Република Македонија

Годишно реферирање за борбената готовност на ГШ на АРМ на Претседателот на Република Македонија

Денес, (8-ми февруари) во Домот на АРМ во Скопје, се одржа брифинг за борбената готовност на АРМ за 2011 година, како редовна обврска на Генералштабот на АРМ кон Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на Вооружените сили, кога Началникот на ГШ на АРМ му реферира за борбената готовност на Армијата во изминатата година. Претседателот […]

Gold medal won in the discipline “Giant Slalom” in alpine skiing women’s competition in the Republic of Italy Në disiplinën “veleslalom” fitohet medalje e artë në konkurrim të femrave në Republikën e ItalisëOсвоен златен медал во дисциплината ,,велеслалом“ во алпско скијање женска конкуренција во Р. Италија

Oсвоен златен медал во дисциплината ,,велеслалом“ во алпско скијање женска конкуренција во Р. Италија

Екипа на АРМ учествуваше на скијачкиот шампионат во алпско скијање „CaSTA 2012“ кој се одржа од 29.01.2012 до 03.02.2012 година во Сан Кандидо, Република Италија, на кое во поединечна женска конкуренција во дисциплината ,,велеслалом“ Тања Кузмановска го освои првото место и златен медал. Овој  скијачки шампионат кој е во организација на Вооружените сили на Република […]

Besimi - Shutanovac: Macedonia and Serbia have successful cooperation in the defenceBesimi-Shutanovac: Maqedonia dhe Serbija kanë bashkëpunim të suksesshëm në mbrojtjeБесими - Шутановац: Македонија и Србија имаат успешна соработка во одбраната

Бесими – Шутановац: Македонија и Србија имаат успешна соработка во одбраната

Соработката во областа на одбраната меѓу Република Македонија и Република Србија е традиционална, покажува успешни резултати и треба и натаму да се зајакнува. Ова е оценката што денеска по средбата во Белград на прес-конференција во Дом на гардата при касарната „Топчидар“ ја изнесоа министрите за одбрана на двете држави, Фатмир Бесими и Драган Шутановац. Министерот Бесими, кој е […]

Minister Besimi on the Munich Conference for Security PolicyMinistri Besimi në konferencën e Munihut për politikë të sigurisëМинистерот Бесими на Минхенската конференција за безбедносна политика

Министерот Бесими на Минхенската конференција за безбедносна политика

Министерот за одбрана, Фатмир Бесими, вчера зема учество на 48. конференција за безбедносна политика која што секоја година традиционално се одржува во Минхен. Централните теми на минхенската  конференцијата оваа година беа светската финансиска криза и нејзините консеквенци по меѓународната безбедност, концептот „паметна одбрана“,  ЕУ и иднината на НАТО, развојот на Блискиот Исток, сајбер-безбедноста и многу […]

Minister Besimi participated on the meetings of the North-Atlantic CouncilMinistri Besimi morri pjesë në takimin e Këshillit të Atlantikut të VeriutМинистерот Бесими учествуваше на состаноците на северноатлантскиот совет

Министерот Бесими учествуваше на состаноците на северноатлантскиот совет

Министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими учествуваше на состаноците на северноатлантскиот совет и на земјите-придонесувачи во силите ИСАФ во Авганистан и во КФОР на Косово, кои денеска се одржаа во седиштето на НАТО во Брисел. На состаноците со министрите за одбрана, министерот Бесими го презентираше успешниот реформски процес во областа на одбраната во […]

Minister Besimi attended the national prayer breakfast in WashingtonMinistri Besimi morri pjesë në Mëngjesin lutës në UashingtonМинистерот Бесими присуствуваше на Молитвениот појадок во Вашингтон

Министерот Бесими присуствуваше на Молитвениот појадок во Вашингтон

Вчера, во хотелот „Хилтон“ во Вашингтон, САД, министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими, заедно со неговите колеги од Владата на Република Македонија, министрите Поповски и Кралев, како и со пратеници од власта и од опозицијата претставена во Собранието, присуствуваше на традиционалниот Молитвен појадок организиран од страна на претседателот на САД, Барак Обама. Притоа, […]

Vizitë e kursit të skijimit të kadetëve të Akademisë ushtarake nga ana e ambasadorit të Maqedonisë në Mal të ZiПосета на обуката по скијање на питомците од Воената академија од македонскиот амбасадор во Црна гора

Посета на обуката по скијање на питомците од Воената академија од македонскиот амбасадор во Црна гора

На 26.01.2011 година на големо задоволство на целата генерација на питомци од втора година на Воената академија ,,Генерал Михаило Апостолски”- Скопје, придружна членка на Универзитетот „Гоце Делчев“ Штип, заедно со нивните командири од Центарот за обука питомци при Командата за обука и инструкторскиот тим, се реализаираше посета на обуката по скијање од страна на македонскиот […]

The skiing training of the cadets from the Military Academy in Montenegro is running successfullyKursi i skijimit me kadetët e Akademisë ushtarake në Mal të Zi është duke u zhvilluar me suksesУспешно тече обуката по скијање со питомците од Воената академија во Црна гора

Успешно тече обуката по скијање со питомците од Воената академија во Црна гора

На 24 јануари околу 21:00 часот целата генерација на питомци од втора година на Воената академија ,,Генерал Михаило Апостолски”- Скопје, придружна членка на Универзитетот „Гоце Делчев“ Штип, заедно со нивните командири од Центарот за обука питомци при Командата за обука и инструкторскиот тим пристигаа во Колашин, Црна Гора каде беа срдечно пречекани и сместени во […]

Minister Besimi visited the PentagonMinistri Besimi e vizitoi PentagoninМинистерот Бесими го посети Пентагон

Министерот Бесими го посети Пентагон

Министерот за одбрана, Фатмир Бесими, вчера го посети Пентагон и оствари средба со Џозеф МекМилан, вршителот помошник-секретар за одбрана за меѓународни безбедносни прашања. За време на средбата беше разговарано за сите аспекти на билатералната соработка во областа на одбраната, за начините за нејзино идно унапредување и за заедничкото учество во мировни мисии,  како важен сегмент […]

The Minister of Defence, Fatmir Besimi, began the working visit of the USAMinistri i mbrojtjes Fatmir Besimi e filloi vizitën punuese në SHBAМинистерот за одбрана Фатмир Бесими ја започна работната посета на САД

Министерот за одбрана Фатмир Бесими ја започна работната посета на САД

Министерот за одбрана, Фатмир Бесими, денеска, ја започна агендата „Чикаго 2012“ и во рамките на својата работна посета на САД, во Организацијата на Обединетите Нации се сретна со помошник генералниот секретар за мировни операции, Едмонд Мулет, заменик-раководител на одделот за мировни операции (DPKO), како и со заменик-амбасадорот на САД во ООН, Росмари Ди Карло. За […]