Вести

Official visit of General Hertling to the Republic of MacedoniaVizitë zyrtare e gjeneralit Hertling në Republikën e MaqedonisëОфицијална посета на генералот Хертлинг на Република Македонија

Официјална посета на генералот Хертлинг на Република Македонија

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигна командантот на копнените сили на САД во Европа, генерал-потполковник Марк Хертлинг. При посетата генералот Хертлинг оствари средба со министерот за одбрана, Фатмир Бесими, на која беше потврдена одличната меѓусебна соработка со акцент на можноста за нејзино интензивирање и продлабочување, во контекст на заедничките обуки и вежби, а […]

Meeting of Minister Besimi with Stefanie Babst, NATO Deputy Assistant Secretary General Takim i ministrit Besimi me Stefan Babst, zëvendës-ndihmësin e sekretarit gjeneral të NATO-sСредба на министерот Бесими со Стефани Бабст, заменик-помошник на генералниот секретар на НАТО

Средба на министерот Бесими со Стефани Бабст, заменик-помошник на генералниот секретар на НАТО

Денес во Министерството за одбрана, министерот Бесими оствари средба со заменик-помошникот на Генералниот секретар на НАТО за јавна дипломатија, Стефани Бабст која ќе зеде учество на регионалната конференција „Цели на Резолуцијата на Советет за безбедност на ООН 1325  – степен на остварливост“. На средбата, која се одржа на барање на домаќинот на еднодневната конференција, Евроатлантскиот […]

Minister Besimi sent a letter to his Kosovo colleague Çeku Ministri Besimi dërgoi letër deri tek homologu i tij kosovarë ÇekuМинистерот Бесими упати писмо до неговиот косовски колега Чеку

Министерот Бесими упати писмо до неговиот косовски колега Чеку

Министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими заедно со министерот за Косовските безбедносни сили, Агим Чеку, во телефонски разговор се согласија, поради лошите временски прилики, да ја одложат денешната планирана официјална посета на Република Косово, по што министерот Бесими му упати писмо на својот косовски колега. Во официјалното писмо министерот Бесими го изрази своето […]

The professional soldiers in ARM service until 45 years of ageUshtarët profesional në ARM deri në moshën 45 vjecareПрофесионалните војници на служба во АРМ до 45 години

Професионалните војници на служба во АРМ до 45 години

Владата и Синдикатот на вработените во одбраната и безбедноста денеска постигнаа договор границата за пензионирање на професионалните војници од 38 да биде поместена на 45 години, а за вработување во Армијата наместо до 23 да се помести на 25 години. Договорот е постигнат на средбата на министерот за одбрана Фатмир Бесими со претставници на овој синдикат. Од Министерството за […]

Official ceremony on the occasion of the return of the contingent from the composition of the 1st Mechanized Infantry BrigadeSolemnitet me rastin e kthimit të kontingjentit nga përbërja e 1.bpkm.Свеченост по повод враќањето на контингентот од составот на 1. мпбр.

Свеченост по повод враќањето на контингентот од составот на 1. мпбр.

Денес, во касарната „Јане Сандански “ во Штип се одржа свеченост по повод враќањето на контингентот од составот на 1. механизирана пешадиска бригада по шестмесечната мисија во составот на силите ИСАФ во Авганистан. Пред присутните високи гости, министерот за одбрана, Фатмир Бесими, истакна дека професионалноста и врвната обученост на припадниците на Армијата на Република Македонија […]

The helicopters bring food and medicine to the snowbound villagesHelikopterët dërgojnë ushqim dhe barëra deri tek fshatrat e bllokuaraХеликоптерите носат храна и лекови до завеани села

Хеликоптерите носат храна и лекови до завеани села

Хеликоптери на воздухопловниот ВИНГ на АРМ и денеска продолжуваат со акцијата за снабдување на населението во отсечените делови од Македонија. Како што изјави министерот за одбрана Фатмир Бесими, кој присуствуваше на акцијата на снабдување на населението од Ружинце, Алашевце, Гошинце и Лукарска Мала, со денешната акција ќе бидат опфатени повеќе од 20 места во општините […]

Meeting of Minister Besimi with the French ambassador, SchlumbergerTakim i ministrit Besimi me ambasadorin e Francës, ShlumberzheСредба на министерот Бесими со амбасадорот на Франција, Шлумберже

Средба на министерот Бесими со амбасадорот на Франција, Шлумберже

Министерот за одбрана Фатмир Бесими денес оствари средба со амбасадорот на Република Франција во Република Македонија, Жан-Клод Шлумберже. Mинистерот Бесими го информираше амбасадорот Шлумберже за неодамна реализираните посети и средби со повеќе колеги од земјите-членки на НАТО на кои стана збор за поддршката за полноправно членство на Република Македонија во алијансата, по можност веќе на […]

Briefing for Combat readiness of the General Staff to The President of the Republic of MacedoniaRaport vjetor për gatishmërinë luftarake të ShP të ARM-së ndaj Kryetarit të RM-sëГодишно реферирање за борбената готовност на ГШ на АРМ на Претседателот на Република Македонија

Годишно реферирање за борбената готовност на ГШ на АРМ на Претседателот на Република Македонија

Денес, (8-ми февруари) во Домот на АРМ во Скопје, се одржа брифинг за борбената готовност на АРМ за 2011 година, како редовна обврска на Генералштабот на АРМ кон Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на Вооружените сили, кога Началникот на ГШ на АРМ му реферира за борбената готовност на Армијата во изминатата година. Претседателот […]

Gold medal won in the discipline “Giant Slalom” in alpine skiing women’s competition in the Republic of Italy Në disiplinën “veleslalom” fitohet medalje e artë në konkurrim të femrave në Republikën e ItalisëOсвоен златен медал во дисциплината ,,велеслалом“ во алпско скијање женска конкуренција во Р. Италија

Oсвоен златен медал во дисциплината ,,велеслалом“ во алпско скијање женска конкуренција во Р. Италија

Екипа на АРМ учествуваше на скијачкиот шампионат во алпско скијање „CaSTA 2012“ кој се одржа од 29.01.2012 до 03.02.2012 година во Сан Кандидо, Република Италија, на кое во поединечна женска конкуренција во дисциплината ,,велеслалом“ Тања Кузмановска го освои првото место и златен медал. Овој  скијачки шампионат кој е во организација на Вооружените сили на Република […]

Besimi - Shutanovac: Macedonia and Serbia have successful cooperation in the defenceBesimi-Shutanovac: Maqedonia dhe Serbija kanë bashkëpunim të suksesshëm në mbrojtjeБесими - Шутановац: Македонија и Србија имаат успешна соработка во одбраната

Бесими – Шутановац: Македонија и Србија имаат успешна соработка во одбраната

Соработката во областа на одбраната меѓу Република Македонија и Република Србија е традиционална, покажува успешни резултати и треба и натаму да се зајакнува. Ова е оценката што денеска по средбата во Белград на прес-конференција во Дом на гардата при касарната „Топчидар“ ја изнесоа министрите за одбрана на двете држави, Фатмир Бесими и Драган Шутановац. Министерот Бесими, кој е […]

Minister Besimi on the Munich Conference for Security PolicyMinistri Besimi në konferencën e Munihut për politikë të sigurisëМинистерот Бесими на Минхенската конференција за безбедносна политика

Министерот Бесими на Минхенската конференција за безбедносна политика

Министерот за одбрана, Фатмир Бесими, вчера зема учество на 48. конференција за безбедносна политика која што секоја година традиционално се одржува во Минхен. Централните теми на минхенската  конференцијата оваа година беа светската финансиска криза и нејзините консеквенци по меѓународната безбедност, концептот „паметна одбрана“,  ЕУ и иднината на НАТО, развојот на Блискиот Исток, сајбер-безбедноста и многу […]

Minister Besimi participated on the meetings of the North-Atlantic CouncilMinistri Besimi morri pjesë në takimin e Këshillit të Atlantikut të VeriutМинистерот Бесими учествуваше на состаноците на северноатлантскиот совет

Министерот Бесими учествуваше на состаноците на северноатлантскиот совет

Министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими учествуваше на состаноците на северноатлантскиот совет и на земјите-придонесувачи во силите ИСАФ во Авганистан и во КФОР на Косово, кои денеска се одржаа во седиштето на НАТО во Брисел. На состаноците со министрите за одбрана, министерот Бесими го презентираше успешниот реформски процес во областа на одбраната во […]