Вести

The skiing training of the cadets from the Military Academy in Montenegro is running successfullyKursi i skijimit me kadetët e Akademisë ushtarake në Mal të Zi është duke u zhvilluar me suksesУспешно тече обуката по скијање со питомците од Воената академија во Црна гора

Успешно тече обуката по скијање со питомците од Воената академија во Црна гора

На 24 јануари околу 21:00 часот целата генерација на питомци од втора година на Воената академија ,,Генерал Михаило Апостолски”- Скопје, придружна членка на Универзитетот „Гоце Делчев“ Штип, заедно со нивните командири од Центарот за обука питомци при Командата за обука и инструкторскиот тим пристигаа во Колашин, Црна Гора каде беа срдечно пречекани и сместени во […]

Minister Besimi visited the PentagonMinistri Besimi e vizitoi PentagoninМинистерот Бесими го посети Пентагон

Министерот Бесими го посети Пентагон

Министерот за одбрана, Фатмир Бесими, вчера го посети Пентагон и оствари средба со Џозеф МекМилан, вршителот помошник-секретар за одбрана за меѓународни безбедносни прашања. За време на средбата беше разговарано за сите аспекти на билатералната соработка во областа на одбраната, за начините за нејзино идно унапредување и за заедничкото учество во мировни мисии,  како важен сегмент […]

The Minister of Defence, Fatmir Besimi, began the working visit of the USAMinistri i mbrojtjes Fatmir Besimi e filloi vizitën punuese në SHBAМинистерот за одбрана Фатмир Бесими ја започна работната посета на САД

Министерот за одбрана Фатмир Бесими ја започна работната посета на САД

Министерот за одбрана, Фатмир Бесими, денеска, ја започна агендата „Чикаго 2012“ и во рамките на својата работна посета на САД, во Организацијата на Обединетите Нации се сретна со помошник генералниот секретар за мировни операции, Едмонд Мулет, заменик-раководител на одделот за мировни операции (DPKO), како и со заменик-амбасадорот на САД во ООН, Росмари Ди Карло. За […]

Briefing by Minister Besimi to the media representativesBrifing i ministrit Besimi me përfaqësuesit e mediumeveБрифинг на министерот Бесими со претставниците на медиумите

Брифинг на министерот Бесими со претставниците на медиумите

Министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими, денеска со новинарите задолжени за ресорот одбрана од печатените и електронски медиуми, одржа брифинг на кој информираше за идните настани и активности во 2012 година, во насока на интензивирање на комуникацијата со колегите и со институциите надвор од Република Македонија, секако со цел нивно запознавање со реформскиот […]

Decoration of Captain Sasho Avramovski Dekorim i kapitenit Sasho AvramovskiОдликување на капетан Сашо Аврамовски

Одликување на капетан Сашо Аврамовски

Заради беспрекорното извршување на задачите, стручноста, несебичното залагање и професионализмот, како и огромниот придонес кон мисијата, по успешно завршената ротација во улога на штабен офицер во мисијата на ООН, УНИФИЛ во Либан, капетанот Сашо Аврамовски е одликуван со медал за посебни заслуги на Либанската армија. Медалот претставува високо одликување на Либанската армија, а капетанот Аврамовски […]

Main Planning Conference for the international field exercise “Cooperative Longbow/Lancer 2012”Konferenca kryesore palnifikuese për ushtrime ndërkombëtare “Cooperative Longbow/Lancer 2012”Главна планирачка конференција за меѓународната теренска вежба ,,Cooperative Longbow/Lancer 2012”

Главна планирачка конференција за меѓународната теренска вежба ,,Cooperative Longbow/Lancer 2012”

Од вчера до 26-ти јануари во Домот на АРМ во Скопје се одржува Главна планирачка конференција за меѓународната теренска вежба ,,Cooperative Longbow/Lancer 2012”, која ќе се одржи на армискиот полигон (АП) ,,Криволак“ и центарот за обука ,,Пепелиште“ од 16-ти до 29-ти мај годинава. Покрај извежбувањето на процедурите за донесување и спроведување на воени одлуки на […]

The second year Military Academy Cadets to attend a skiing training in MontenegroKadetët e vitit të dytë të Akademisë ushtarake udhëtuan në Mal të Zi në kursin për skijimПитомците од втора година на Воената академија отпатуваа на обука по скијање во Црна Гора

Питомците од втора година на Воената академија отпатуваа на обука по скијање во Црна Гора

На 24.01.2012 година питомците од втора година на Воената академија ,,Генерал Михаило Апостолски”- Скопје, придружна членка на Универзитетот „Гоце Делчев“ Штип се упатија кон Колашин, Црна Гора за реализацијата на активноста „Обука во скијање“, во периодот од 24 јануари до 04 февруари 2012 година. Целата генерација (во чиј состав има и шест питомци од Црна […]

СООПШТЕНИЕ ЗА ОБЈАВЕН ЈАВЕН ОГЛАС ЗА ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА САМОВРАБОТУВАЊЕ

Се известуваат сите поранешни професионални војници, на кои службата во Армијата им престанала со навршени 38 години возраст, дека Агенцијата за вработување на Република Македонија на ден 17.01.2012 година објави оглас за финансиска поддршка за самовработување (обезбедување на неповратни финансиски средства за започнување на сопствен бизнис, во висина од 185.000 денари и помош во трошоците […]

Besimi-Imami: The cooperation between the Republic of Macedonia and the Republic of Albania is at a significantly high levelBesimi-Imami: Bashkëpunimi ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Shqipërisë është në nivel jashtëzakonisht të lartëБесими-Имами: Соработката помеѓу Република Македонија и Република Албанија е на исклучително високо ниво

Бесими-Имами: Соработката помеѓу Република Македонија и Република Албанија е на исклучително високо ниво

Министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими, денес се сретна со неговиот албански колега, Арбен Имами, при што беше потврдена одличната соработка помеѓу двете држави во областа на одбраната и безбедноста. За време на официјалните разговори, министрите за одбрана дискутираа за прашања околу интеграцијата на Република Македонија во НАТО, особено пред претстојниот Самит на […]

The ARM contingent from the ISAF mission in Afghanistan arrived in MacedoniaArriti kontingjenti i ARM-së nga misioni ISAF në AfganistanПристигна контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ во Авганистан

Пристигна контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ во Авганистан

Денес, 20 јануари (петок) 2012 година, во утринските часови, на аеродромот ,,Александар Велики“ со специјален лет пристигна контингентот на АРМ од составот на 1. механизирана пешадиска бригада (мпбр) кој учествуваше во мировната мисија ИСАФ во Авганистан во изминатите шест месеци, почнувајќи од Јули 2011 година. Контингентот беше пречекан од Застапник командантот на Здружената оперативна команда […]

Minister Besimi held a meeting with the US Deputy Assistant Secretary of State, Philip ReekerMinistri Besimi realizoi takim me zëvendës-ndihmës sekretarin shtetërorë të SHBA-ve, Filip RikerМинистерот Бесими оствари среда со заменик - помошникот државен секретар на САД, Филип Рикер

Министерот Бесими оствари среда со заменик – помошникот државен секретар на САД, Филип Рикер

Министерот за одбрана Фатмир Бесими денеска оствари средба со заменик-помошникот државен секретар на САД, Филип Рикер. На средбата министерот Бесими го нагласи значењето за побрзо членство на Република Македонија во НАТО, како од аспект на стабилноста и развојот на Република Македонија, така и за регионот на Југоисточна Европа и додаде дека членство во НАТО на […]

Pjesëmarrje e ShShP të ARM-së në takimin e Komitetit Ushtarak Euro-Atlantik të NATO-s në BrukselУчество на НГШ на АРМ на состанокот на Евроатланскиот Воен комитет на НАТО во Брисел

Учество на НГШ на АРМ на состанокот на Евроатланскиот Воен комитет на НАТО во Брисел

Делегација на АРМ предводена од Началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески ќе учествува на состанокот на Евроатланскиот партнерски Воен комитет во сесија на началници на генералштабови (EAPMC/CS), кој се одржува денес и утре  во командата на НАТО во Брисел. Денес на првиот ден од состанокот во Брисел, армиските лидери на членките на НАТО […]