Вести

Meeting Shekerinska - Rameš: The Czech Republic Will Continue to Support Macedonia in its Euro – Atlantic IntegrationTakimi Shekerinska - Ramesh: Republika Çeke do të vazhdojë të mbështesë integrimin euro-atlantik të MaqedonisëСредба Шекеринска – Рамеш: Чешка ќе продолжи со поддршка на Македонија во евроатлантските интеграции

Средба Шекеринска – Рамеш: Чешка ќе продолжи со поддршка на Македонија во евроатлантските интеграции

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денес во Министерството за одбрана оствари средба со амбасадорот на Чешката Република, Н.Е. Мирослав Рамеш. Министерската Шекеринска упати благодарност за досегашната поддршка на Чешката Република и рече дека очекува оваа поддршка да продолжи во претстојниот период за што поскора покана за членство во Алијансата. – Ние имаме одлична билатерална соработка […]

МО Шекеринска: Ја испраќаме пораката дека Регионот може да биде само подобар и побезбеден со Македонија како дел од НАТО – интервју за ТОПТЕМА НА ВАША СТРАНА, ТВ ТЕЛМА 12.06.2017 (посета Брисел)

МО Шекеринска: Ја испраќаме пораката дека Регионот може да биде само подобар и побезбеден со Македонија како дел од НАТО – интервју за ТОПТЕМА НА ВАША СТРАНА, ТВ ТЕЛМА 12.06.2017 (посета Брисел)

Новинар: Боби Христов ТВ Телма: Госпоѓо Шекеринска ако се обидеме да го сублимираме целиот ден и сите различни аспекти особено во Европската унија и во НАТО, се би било во една реченица. Ако испорачате, ние ќе возвратиме. Меѓутоа што е тоа „ќе возвратиме“, особено на планот на ЕУ е поразлично од претходните години кога бевме […]

Meeting with NATO Secretary General Jens StoltenbergTakim me Sekretarin Gjeneral të NATO-s, Jens Stoltenberg Средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска како дел од високата владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, за време на посетата на Брисел учествуваше на средбите со високите претставници на Европската Унија и НАТО. Владината делегација се сретна со високиот претставник на заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, со Претседателот […]

Minister of Defence Radmila Shekerinska part of the high level Government delegation headed by Prime Minister Zoran Zaev at official meetings with Tusk, Mogherini, Hahn and StoltenbergMinistrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska pjesë e delegacionit të lartë qeveritar të kryesuar nga kryeministri Zoran Zaev në takime zyrtare me Tusk, Mogerini, Han dhe StoltenbergМинистерката за одбрана Радмила Шекеринска дел од високата владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев на официјални средби со Туск, Могерини, Хан и Столтенберг

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска дел од високата владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев на официјални средби со Туск, Могерини, Хан и Столтенберг

Висока владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, кој е придружуван од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, во седиштето на Европската Комисија и на Европскиот Совет во Брисел, денеска престојува во работна посета на Брисел, на официјални средби со претседателот на […]

Meeting Shekerinska – Žbogar: Real reforms are ahead of MacedoniaTakim Shekerinska – Zhbogar: Maqedonisë i paraprijnë reforma të vërtetaСредба Шекеринска – Жбогар: На Македонија и претстојат вистински реформи

Средба Шекеринска – Жбогар: На Македонија и претстојат вистински реформи

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, утрово во Министерството за одбрана оствари средба со шефот на Делегацијата на Европската унија во Македонија, амбасадорот Самуел Жбогар. Министерката Шекеринска на денешната средба се заблагодари на ангажманот на мисијата на Европската унија за време на кризниот период и за континуираната поддршка. „И покрај сите предизвици со кои се соочивме […]

Meeting Shekerinska - Bjørnstad: The trend of intensification of the bilateral cooperation will also continue with other projects of mutual benefitTakim Shekerinska – Bjornstad: Trendi i intensifikimit të bashkëpunimit bilateral do të vazhdojë edhe përmes projekteve tjera me interes të përbashkët Средба Шекеринска – Бјорнстад: Трендот на интензивирање на билатералната соработка ќе продолжи и со други проекти од заеднички бенефит

Средба Шекеринска – Бјорнстад: Трендот на интензивирање на билатералната соработка ќе продолжи и со други проекти од заеднички бенефит

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денес во Министерството за одбрана оствари средба со амбасадорот на Кралството Норвешка Н.Е. Арне Санес Бјорнстад, на која се дискутираше за интензивирање на билатералната соработка помеѓу двете земји особено во областа на одбраната. На средбата, министерската Шекеринска се заблагодари за искрената и отворена соработка од Кралството Норвешка, како и за […]

Ministrja e Mbrojtjes Shekerinska në takim me ambasadorin Sllovake BezakМинистерката за одбрана Шекеринска на средба со словачкиот амбасадор Безак

Министерката за одбрана Шекеринска на средба со словачкиот амбасадор Безак

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска, денеска во Министерството оствари средба со амбасадорот на Словачка во Македонија, Н.Е. Мартин Безак, на која стана збор за билатералната одбранбена соработка и модалитетите за нејзино унапредување. „Ги цениме напорите и поддршката која ја давате на нашата земја и се надеваме дека ќе возвратиме со добри резултати. […]

Meeting Shekerinska - Barišić: Croatia supports Macedonia on its path towards NATOTakim Shekerinska– Barishiq: Kroacia mbështet Maqedoninë në rrugën drejt NATO-s Средба Шекеринска – Баришиќ: Хрватска ја поддржува Македонија на патот кон НАТО

Средба Шекеринска – Баришиќ: Хрватска ја поддржува Македонија на патот кон НАТО

Амбасадорката на Република Хрватска во Република Македонија H.E. Данијела Баришиќ  на  денешната средба во Министерството за одбрана со министерката Радмила Шекеринска најнапред упати честитки за назначувањето и истакна дека гледа нов полет во соработката меѓу Македонија и Хрватска. Таа истакна дека билатералната соработка е на одлично ниво и дека соработката ќе продолжи по таа линија. […]

Minister Shekerinska met with the US Ambassador, Baily: Macedonia and the United States continue the intensive defence cooperationTakim i ministres Shekerinska me ambasadorin e SHBA, Bejli: Maqedonia dhe SHBA vazhdojnë bashkëpunimin intensiv në mbrojtjeСредба на министерката Шекеринска со амбасадорот на САД, Бејли: Македонија и САД ја продолжуваат интензивната соработка во одбраната

Средба на министерката Шекеринска со амбасадорот на САД, Бејли: Македонија и САД ја продолжуваат интензивната соработка во одбраната

Република Македонија и Соединетите Американски Држави отсекогаш имале блиска и плодна соработка во областа на одбраната и безбедноста и во таа насока ќе продолжат да се развиваат нашите односи и во иднина, заклучија на денешната средба во Министерството за одбрана, министерката Радмила Шекеринска и амбасадорот на САД во Република Македонија, Н.Е. Џес Бејли. „Министерството и […]

Minister Shekerinska met with the Head of the NATO Liaison Office, Bartol: NATO is our strategic goal, we are committed to fundamental reforms and developmentTakim i ministres Shekerinska me shefin e Zyrës për Lidhje të NATO-s, Bartol: NATO është qëllimi ynë strategjik, jemi të përkushtuar në reforma rrënjësore dhe në zhvillimСредба на министерката Шекеринска со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО, Бартол: НАТО е наша стратегиска цел, посветени сме на темелни реформи и развој

Средба на министерката Шекеринска со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО, Бартол: НАТО е наша стратегиска цел, посветени сме на темелни реформи и развој

„Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство“, посочи министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска на денешниот состанок во Министерството со шефот на Канцеларијата за врски на […]

Minister Shekerinska met with the ARM Chief of the General Staff, General VelichkovskiTakim i ministres Sheqerinska me kryeshefin e ARM-së, gjeneral Veliçkovskin Средба на министерката Шекеринска со началникот на АРМ, генералот Величковски

Средба на министерката Шекеринска со началникот на АРМ, генералот Величковски

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска, денес во Министерството оствари средба со началникот на АРМ, генерал потполковник Методија Величковски, на која заеднички беше констатирана заложбата за добра, квалитетна и успешна соработка во периодот што следува. Министерката Шекеринска упати уверување до генералот Величковски дека стои на располагање и дека ќе има блиска соработка која […]

Minister Shekerinska congratulates the Montenegrin Minister of Defence Boskovic: Your success is a success for all of usMinistrja Shekerinska uroi ministrin e Mbrojtjes të Malit të Zi, Boshkoviq: Suksesi juaj është një sukses për të gjithë neМинистерката Шекеринска со честитка до црногорскиот министер за одбрана, Бошковиќ: Вашиот успех е успех за сите нас

Министерката Шекеринска со честитка до црногорскиот министер за одбрана, Бошковиќ: Вашиот успех е успех за сите нас

„Ви го честитам полноправното членство во НАТО-Алијансата. Вашиот успех е наш заеднички успех и успех на целиот Регион. Како заеднички членки на Јадранската повелба очекувам целосна и безрезервна поддршка од Црна Гора, во процесот на евроатлантската интеграција на Република Македонија, која останува силно посветена на оваа стратешка определба“, истакнува министерката за одбрана Радмила Шекеринска во […]