Инфо

Со воена свеченост одбележан Јубилејот 25 години АРМ

Со воена свеченост одбележан Јубилејот 25 години АРМ

Единиците од гарнизонот  Куманово во касарната „Боро Менков“, Куманово со воена свеченост го одбележаа 18-ти Август, Денот на АРМ. По повод 25 години од формирањето на АРМ  согласно Правилото за воен протокол се реализираа низа активности, интонирање на државната химна на Република Македонија и химната на АРМ, оддавање на почит на загинатите борци за Македонија […]

ИЗЛОЖБА ВО ЧЕСТ НА 25-ГОДИШНИНАТА ОД ФОРМИРАЊЕТО НА АРМ

ИЗЛОЖБА ВО ЧЕСТ НА 25-ГОДИШНИНАТА ОД ФОРМИРАЊЕТО НА АРМ

На 17 август во просториите на Воениот музеј во Скопје министерката за одбрана Радмила Шекеринска свечено ја отвори музејската изложба насловена како „25 години Армија на Република Македонија“, организирана по повод 18 Август – Денот на Армијата и големиот јубилеј „25 години од формирањето на АРМ. Историјата сведочи за сите развојни фази, за сите успеси, […]

Свечена заклетва

Свечена заклетва

Во касарната „Алексо Демниевски – Бауман“ во Велес 53 војници доброволци од 32. класа на доброволно служење на воениот рок ја дадоа свечената заклетва. На свеченоста присуствуваа министерката за одбрана на Р. Македонија, Радмила Шекеринска, ЗНГШ на АРМ генерал-мајор Мухамет Рацај, како и други високи гости, роднини и пријатели. „Вие сте идните бранители на Република […]

ОБУКА ВО ПРИРОДА

ОБУКА ВО ПРИРОДА

Општинската организациона единица (ООЕ) на ОРОРМ Скопје, со која раководи резервниот мајор Никола Ѓуровски, неодамна реализира еднодневна обука во природа со 30-ина млади резервни офицери и подофицери. Според програмата, во Дебарскиот регион и регионот на Општина Ростуше-Маврово, тие ја посетија Трница и манстирскиот комплекс „Св. Јован Бигорски“, еден од најубавите во Македонија изграден во 19-от […]

„Dragoon Guardian 17“ - Заедничка воена вежба на Армијата на Република Македонија и Вооружените сили на САД

„Dragoon Guardian 17“ – Заедничка воена вежба на Армијата на Република Македонија и Вооружените сили на САД

Од 28 јули до 10 август на армискиот полигон „Криволак“  се одржува заедничка воена вежба на Армијата на Република Македонија и вооружените сили на САД, „Dragoon Guardian 17“. Припадниците на вооружените сили на САД, вежбата ја реализираат заедно со 95 припадници на Инженерискиот баталјон од Првата механизирана пешадиска бригада на АРМ и од четата АБХО. […]

Заедничка вежба  на АРМ и на Црвениот крст  на Република Македонија

Заедничка вежба на АРМ и на Црвениот крст на Република Македонија

Армијата на Република Македонија и Црвениот крст на Република Македонија од секогаш имале плодна и ефикасна соработка во различни непредвидени и кризни ситуации. Нивната компатибилност и координираност се одржува по пат на заеднички вежби. Овој пат, на Воениот стадион во Скопје одлично беше изведена симулација на специфична кризна ситуација при експлозија, во која имаа улоги […]

Транспарентно и чесно

Транспарентно и чесно

На 1 јуни пред платотот на Министерството за одбрана на РМ се изврши примопредавање на министерските должности помеѓу претходниот министер за одбрана Зоран Јолевски и новоименуваната министерка за одбрана Радмила Шекеринска-Јанковска. На примопредавањето на должноста беа присутни началникот на Генералштабот на АРМ генерал-полковник Методија Величковски и високи функционери и претставници на МО и на АРМ, […]

Министерот Јолевски говореше на    конференција во Сенатот на САД посветена     на глобалниот тероризам и сајбер-заканите

Министерот Јолевски говореше на конференција во Сенатот на САД посветена на глобалниот тероризам и сајбер-заканите

Во рамки на форумот министерот Јолевски имаше свое обраќање каде истакна дека Балканот припаѓа на Евроатлантскиот регион и неговата безбедност е неделива од безбедноста на Европа. Глобалните закани и предизвици силно се испреплетени и влијаат на заедничката безбедност. Тој укажа на потребата од интензивирање на соработката на безбедносните структури во Европа со цел поефикасно справување […]

Работна посета на министерот Јолевски на САД и Канада

Работна посета на министерот Јолевски на САД и Канада

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, во текот на ноември престојуваше во повеќедневна работна посета на Соединетите Американски Држави  и Канада, при што оствари значајни средби и учествуваше на безбедносни форуми на високо ниво Во текот на посетата на САД министерот за одбрана Зоран Јолевски имаше средбa со Петер Дуе, директор за Азија, […]

   Свечено одбележан Денот  на Здружената оперативна команда

Свечено одбележан Денот на Здружената оперативна команда

Со  одлука на претседателот на Република Македонија  и врховен командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов, 17 октомври  е определен за Ден на ЗОК, во спомен и за одбележување во согласност со традициите на значајните историски настани врз кои се темелат традициите на АРМ. На 17 октомври 1878 година во селото Кресна е формиран штабот на […]

ИНФО

ИНФО

Армијата во служба на граѓаните Единиците на АРМ, секојдневно се активни во расчистувањето на теренот по катастрофалната поплава што го зафати Скопскиот регион. Војниците помагаат при расчистување на дворовите, на улиците, како и при доставувањето на неопходните работи до најпогодените подрачја. Во справување со последиците предизвикани од невремето, припадниците на АРМ во континуитет се ставени […]

ИНФО

ИНФО

Учество на конференција во Вашингтон Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, на покана на Атлантскиот совет, учествуваше на конференцијата „Иднината на проширувањето на НАТО и новите граници на европската безбедност“ на Третиот панел посветен на „Иднината на проширувањето: Дали вратите на НАТО сè уште се отворени“, која се одржува во Вашингтон, САД. Во […]